"Çocuğunuzu yarış atı gibi görmeyin"..

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
CSKN
Snorcuk


Kayıt: 08.03.2005
Üye No: 62
Şehir: İstanbul..
Offline
Tarih: 01 Ekim 2012, 10:10 Tek mesaj gösterimi1Uzmanlar aileleri uyardı.

Ünye Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) Müdürü Nedim Demircan, velilerin çocukları ile sadece sene sonunda değil, tüm yıl boyunca ilgilenmesi gerektiğini söyledi.

Velilerin çocuklarını yarış atı gibi gördüklerini söyleyen Demircan, her çocuğun farklı yeteneklere sahip olduğunu, sürekli ders çalışmanın da doğru olmadığını söyledi.

"2012-2013 eğitim öğretim yılının ilçemize ve ülkemize, hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" diyen Demircan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Velilerimizin çocuklarıyla ilgilenmeleri noktasında, bir takım eksikliklerimiz ya da gözden kaçan hususlar olabilir. Amaç bunu mümkün olduğunca az düzeye indirmektir. Anne babalar sorumluluk duygusu içerisinde hareket ederek, çocuklarının eğitim öğretim sürecini çok iyi takip etmeleri gerekiyor. Biz burada şöyle bir yanlış içerisine düşüyoruz, çocuklarımızı tabiri caiz ise yarış atı gibi düşünüyoruz.

Çocuk ilkokul 3. sınıftan itibaren sürekli sınavlarla haşır neşir olmaya başlıyor. Çocuğumuzdan bir takım beklentilerimiz oluyor. Çocuklarımızı diğer çocuklarla kıyaslıyoruz. Örnek vermek gerekirse; Ahmet matematik sınavından 5 almış, ama sen 3 almışsın. Böyle bir kıyaslama yapıyoruz. Aslında bu çok yanlış. Her çocuk kendine özgün ilgi ve yeteneğe sahiptir. Beş parmağın beşi de nasıl bir değil ise, çocuklarımızın hepsi de birbirinden ilgi ve yetenek anlamında farklıdır. Benim çocuğumun matematiği çok iyi olabilir, bu diğer çocukların da aynı başarıyı gösterecekleri anlamına gelmez. Biz anne babalar olarak, bu tür hatalar içerisine düşüyoruz. Sürekli kıyaslamalar yapıyoruz.

Öncelikle bu kıyaslama işinden vazgeçmemiz lazım. Doğal olarak aklınıza şu soru gelecektir; neden kıyaslama yapmamalıyız? Kıyaslama yapmak yerine empati yapalım, kendimizi çocuğumuzun yerine koyalım. Çocukların belirli hedefleri olması gerektiğini ifade eden Nedim Demircan, çocuğumuz hedefi koyduktan sonra, çocuğumuza her anlamda destek olmalıyız. Sınavın hayatın sonu olmadığını anlatmalıyız. Sorumlu olan her anne baba, çocuğunu takip etmelidir. Çocuğumuzda sorumluluk bilincini oluşturursak, yıl boyu bu şekilde devam edecektir. Çocuğumuzun sosyal ve duygusal tüm ihtiyaçlarını karşılama yönünde, ona destek olmalıyız.

Anne baba, öğretmen ve çocuğun bir arada hareket etmesi mutlaka bu koordinasyonu sağlayacaktır. Çocuklarımız okula başladığı zaman aynı anda dershaneye de gönderiliyor ve yıl boyunca sürekli ders çalışmaları isteniyor. Düşünsenize, hafta içi okul hafta sonu ise dershane. Bu çocuklar hiç mi sosyal bir şeyler yapmayacak? Elbette yapacak ama bilinçli bir şekilde yapacak" şeklinde konuştu.


İSTANBUL -İHA-

_________________
Zaman her şeyi çözer..
Şu beklemek olmasa..
❶❾⓿❸
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
İzmir
Egeli Lodos


Kayıt: 04.06.2007
Üye No: 81,811
Şehir: İzmir
Offline
Tarih: 01 Ekim 2012, 13:40 Tek mesaj gösterimi2

Karne günü görüşürüz nokta.
_________________
: P
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 2 mesaj bulunuyor] « Önceki başlıkSonraki başlık »


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz