kuslarınız için kucuk onlemler alın

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
achiles1907Kayıt: 30.05.2005
Üye No: 12,010
Şehir: Bunlara Gerenk Yok
Offline
Tarih: 24 Aralık 2005, 16:07 Tek mesaj gösterimi1

Veterinere götürene kadar kuşunuzu hayatta tutun! Sloganınız bu olmalı. Eğer bir hayvan besliyorsanız, yaşamınızda tehlikelerin büyük bir yeri olmalı. Birçok tehlike, beraberinde kazaları da getiriyor. O halde hem tehlikeleri minimuma indirmek, hem de olası kazaların tahribatının en alt düzeyde kalmasını sağlamak durumundasınız. Kazalara maruz kalmış birçok kuşun, veteriner sonrası evlerine dönemediğini hatırlatırız. Onlar çok hassas yaratıklar ve yapılacak birçok müdahaleye ne zamanları, ne de güçleri yetiyor. Öyleyse önce bir dizi önlem alalım:


- Vantilatör yada klima açıkken kuşunuzun kafesinden çıkmasına izin vermeyin.
- Kuşunuza vereceğiniz yeşillik ve meyveleri mutlaka yıkayın, tarım ilacı etkisini yok edersiniz.
- Hava yada mekan değişikliği halinde kafesin konumunu ilk etapta fazla değiştirmeyin. Eski oda ısısının benzeri ısıda tutun.Sobalı evde sobaya yakın ve çok yukarı koymayın (2 m kadar yükseğe koymak yeterli). Haftada bir yumurtalı mama ve bol bol yeşillik verin.
- Mutfakta yemek pişirirken kuşunuzun mutfağa girmesine asla izin vermeyin.
- Kuşların sürüngenlerle oynamasına izin vermeyin. Çünkü sürüngenler salmonella (zehirlenmeye sebep olan bir virüs) taşıyabilirler.
- Bir veterinere danışmadan sakın hava tazeleyici kullanmayın.
- Kuşunuza asla avokado ve çikolata vermeyin.
- Dış kapılar, pencereler açıkken uçmasına izin vermeyin.
- Asla ayak zinciri kullanmayın. Bu çok riskli ve tehlikelidir.
- Yeni bir kanarya alırken, onun güzelliğine ve ötüşüne bakıldığı kadar sağlıklı oluşuna da dikkat edilmelidir.
- Sağlıklı olduğuna inanılan yeni bir kanarya bile, en az on beş gün ayrı bir kafeste gözetim altında tutup sağlık kontrolü yapmaksızın diğer kanaryaların yanına bırakılmamalı, onlarla temas ettirilmemelidir.
- Kafeslerin, beslenilen kanaryaların gereksinimlerine elverişli büyüklükte, sağlık koşullarına uygun biçim ve malzemeyle yapılmış olmasına özen gösterilmelidir
- Kafesin; çocukların, kedi, köpek ve fare gibi zararlıların erişemeyeceği yükseklikte, tavandan bir metre kadar aşağıda asılı olmasına dikkat edilmelidir.
- Kafesler temiz havalı, bol ışıklı yerlere konulmalı hava cereyanlarından, fazla sıcak ve aşırı soğuktan, direkt güneş ışığından korunmalı, hava akımlarına maruz bırakılmamalıdır.
- Aşırı rutubetin, tütün kokusunun, isli ve dumanlı havanın kanaryanın sağlığı üzerinde son derece olumsuz etkiler yarattığı unutulmamalıdır. Tüm kafes gereçleri; Suluklar, yemlikler, mamalıklar, yemişlik ve sebze askılıkları, tünekler, yuva ve banyoluklar, kafes sağlığına zarar getirmeyecek malzeme ve biçimde, kullanım kolaylığı sağlayacak yapıda olmalıdır.
- Kanaryaların bakımına tam bir özen gösterilmeli. Özellikle temizliğine, bit ve pirelerden korunmasına dikkat edilmeli.
- Kafesin temizliği esnasında kanarya ürkütülüp korkutulmamalı, deterjanlar, zararlı kimyasal maddeler kullanılmamalıdır.
- Beslenmenin, sağlığın birinci koşulu olduğu daima hatırda tutulmalıdır. Beslenme düzeninin belirlenmesinde, kanaryanın yetiştirilmesinde temel alınan besin gözden uzak tutulmamalı, onun tercihleri ön plâna alınmalı, yeşillikler ve katışık yemlerle dengeli bir besleme sağlanmalıdır. Mevsimden mevsime değişen gereksinmeler daima hatırlanmalı; yazın, yaz rejimi; kışın, kış rejimi uygulanmalı; kanaryanın cinsinin de besleme rejiminin belirlenmesinde etken olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.
- Beslemede, vitaminlerin, minerallerin, taze meyve ve yeşilliğin, bal gibi, yumurta gibi, balıkyağı gibi besinlerin içinde yer aldığı kuvvet mamalarının değeri hatırlanmalı ve bunlar gerekli olduğu zamanlarda verilmelidir.
- Sürekli ve aşırı sesin bulunduğu yerler, gürültülü ve fazla sayıda makinenin çalıştığı atölyeler, kanaryanın sağlığı üzerinde anormal etkiler yapar, ötüş isteğini ve ötme gücünü yitirmesine neden olur.
- Televizyon karşısında ve onun pek yakınında bulunan kanaryaların, televizyondan yayılan ışınlardan rahatsızlandıkları saptanmıştır. Bu nedenle, özellikle televizyon bulunan küçük odalarda kanarya barındırılmaması tavsiye olunur.
- Hasta Kafesi: Hasta olarak gözlemlenen kuşu hemen diğerlerinden ayrılarak hasta bakım kafesine alın. Hasta bakım kafesi 4 tarafı kapalı, önü cam yaklaşık 25 X 25 ebatlarında bir kafestir. Alttan ısıtmalı olması tercih edilen.Kafesin ısısını 30 derece civarında tutarak kuşun gerekli ilaçları suluğu yada mama içinde verilir. İyileşmeye başlayınca ısısı azar azar düşürülerek salınır.
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
voldeKayıt: 27.01.2009
Üye No: 149,349
Offline
Tarih: 18 Temmuz 2009, 09:40 Tek mesaj gösterimi2

bunlar saka içinde geöerlimi kardeş
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
AsiJojuk
TurkBoard Fan
TurkBoard Fan


Kayıt: 18.10.2005
Üye No: 33,092
Offline
Tarih: 23 Temmuz 2009, 13:02 Tek mesaj gösterimi3

Yazın gerçekten çok bunalıyorlar. Eğer muhabbet kuşunuz gagasını açarak nefes alıyorsa ve ya kanatlarını gövdesinden uzak tutmaya çalışıyorsa bilinki çok sıcaklamıştır. Muhabbet kuşunuza gün içerisinde bi' kaç kez iyi temizlenmiş püskürtme kabına koyduğunuz temiz ve ılık su ile su püskürtebilirsiniz.

Biz kendisine bi' kaba su koyup kafesin içine koymuştuk ancak kendisi içine pislemekten başka bi şey yapmadı Çok Mutlu

İçtiği su kabındaki suyu gün içinde bi kaç kere değişin özellikle yaz aylarında su çok çabuk ılıyor.

Bay Bay


 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 3 mesaj bulunuyor] « Önceki başlıkSonraki başlık »


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz