6 Günlük Türkiye Gezisi

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
yavuzsertacbeyKayıt: 22.12.2014
Üye No: 200,073
Offline
Tarih: 22 Aralık 2014, 09:53 Tek mesaj gösterimi1

Istanbul-Bursa arası yaklaşık olarak 4 saat süren otobüs yolculuğu sonrası Bursa old city vardık. ilk olarak burada harika old city ve Bursa Ulu Mosque manzarsı olan termal otel gittik. Otel çok geniş ve ferah olan havuz vardı. Havuz sıcaklığı 20-25 derece olan şifalı termal havuz. Gün boyunca bol bol havuz yüzmek çok güzeldi. ilk olarak sabah erkenden kalktık ve ilk olarak tur rehberimiz ile çok geniş mermerden yapılmış avlusu olan Bursa Ulu Mosque önünde buluştuk. Private Bursa Tours katıldık ve Tur rehberimiz BUrsa Hakkında çok detaylı bilgi anlattı. 1299 yılında osmanlı devleti burada kurulmuş ve ilk başkent olmuştur. 1420 yılında Sultan 2. Murad Edirne şehrini feth etti ve osmanlı devletin 2. başkenti Edirne olmuştur. Son olarak Sultan mehmet 1453 yılında istanbul fetih etti ve osmanlı imparatorluğun son başkenti istanbul olmuştur.Bursa Uldağ gittik ve burası ise Türkiye'nin en büyük kayak pisti burada bulunmaktadır. Bursa Uludağ kışın çok popüler olan bir kayak merkezi. Yazın ise Bursa Uludağ piknik alanı olarak kullanılmaktadır. Bursa old city çok lezzetli iskender kepab yapan lokantalar vardı. Ayrıca Bursa kentine özgü olan Kestane'den yapılmış olan şekerlemeler tatlılar ve lokumlar burada satılmaktadır. Bursa kenti çok ağaçlık ve ormanlık olduğundan Yeşil Bursa olarak bilinmektedir. 1400 yılında Osmanlı Sultanı Beyazit adına yapılmıştır. Klasik osmanlı ve selçuklu mimarisi ile yapılmıştır. 20 adet kubbesi ve çok geniş 2 adet minaresi vardır. İçinde mermerden yapılmış su fiskiyesi ve şadırvan bulunmaktadır. Bursa Ulu Mosque iç duvarlarında el yazması hat yazıları ve mavi yeşil renkte olan iznik seramikleri ile süslenmiştir.
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
yavuzsertacbeyKayıt: 22.12.2014
Üye No: 200,073
Offline
Tarih: 29 Aralık 2014, 13:05 Tek mesaj gösterimi2

Istanbul sabah erkenden kalktık ve güzel bir kahvaltı sonrası tur rehberimiz ile yaklaşık olarak 4 saat süren otobüs yolculuğu sonrası Canakkale şehir merkezine vardık. Burada 3 yıldızlı deniz kenarında olan bir otel gittik. Sabah erkenden kalktık ve tur rehberimiz ile otel lobisinde buluştuk. Private Troy tours katıldık. ilk olarak Canakkale kervansaray gittik ve burası atasta bazaar olarak hizmet vermektedir, burada Türk el sanat eserleri ve hediyelik eşya satan dükkanlar vardır. Tur rehberimiz ile yaklaşık 1 saat süren private araç ile Troy açık hava müzesine vardık. Troy açık hava müzesi çok geniş alana yayılmış ve 1980 yılından beri çok büyük kazı ve restore çalışması yapılmaktadır. Troy hakkında çok sayıda belgesel kitap dergi ve son olarak 2002 yılında Brad Pitt oynadığı Troy filmi vardır ve Troy filminde
kullanılan at heykeli canakkale şehir parkında serglilenmektedir. Troy hakkında il yazılı belge ise Hemeros ilyda destanında anlatılan Troy at heykeline saklanmış olan askerler gizlice kale kapısından içeri girer ve savaşı kazanan taraf olurlar. Troy insanlık tarihi kadar eski olan bir antik kent ve burası Yunan ve Roma imparatorluğu kentidir. Troy çok özel bir kent ve burası unesco tarafından koruma altında olan bir yer. Troy tapınağı vardı ve burada belediye binası ve Krala ait olan palace vardı. Yaklaşık olarak 1,000 kişi kapasiteli küçük olan bir tiyatro ve gösteri merkezi bulunmaktadır. Heykeller ve sutunlar ile süslenmişl bir kral yolu vardı.
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
yavuzsertacbeyKayıt: 22.12.2014
Üye No: 200,073
Offline
Tarih: 30 Aralık 2014, 15:14 Tek mesaj gösterimi3

Bursa-istanbul arası yaklaşık olarak 0,5 saat süren uçak yolculuğu sonrası istanbul airport vardık. Turkish airlines ile çok güzel bir yolculuk oldu ve hostesler çok nazik ve kibardı. ilk olarak istanbul private airport transfer ile istanbul old city bulunan otel gittik. Otel çok geniş ferah odası vardı. Otel çok güzel Hagia Sophia http://www.niceephesustours.com ve Istanbul Blue Mosque manzarası vardı. ilk olarak sabah erkenden kalktık ve güzel jakuzi havuz vardı ve çok rahatlatıcı masaj yapılmaktadır. Turkish hamam vardı ve burada ise çok güzel bir banyo yaptıktan sonra Sabah kahvaltısı yaptık. Sabah kahvaltısı tamamı organik ve doğal olan zeytin peynir reçel bal kaymak yumurta yedik ve kahve içtik. Tur rehberimiz ile otel lobisinde buluştuk. Private istanbul tours katıldık. Tur rehberimiz istanbul tarihi kültür hakkında çok detaylı bilgi anlattı. Istanbul bir kısmı asya kıtasında bir kısmı avrupa kıtasında olan tek kent ve 2010 yılında dünya kültür başkenti olmuştur.Tur rehberimiz ile ilk olarak çok geniş ve mermerden yapılmış avlusu olan Istanbul Blue Mosque gittik. ilk olarak Klasik osmanlı mimarisi ile yapılmış istanbul en güzel mosque. Burası Sultan Ahmet adına 7 yılda yapılmıştır, Mimar sedefkar Mehmet efendi 1609 yılında inşa etmiştir. ilk olarak çok çeşitli çiçekler ve çınar ağaçları ile süslenmiş bahçesi bulunmaktadır. Çok güzel teş işçiliği yapılmış 6 adet minaresi ve kubbesi bulunmaktadır. içinde ise çok güzel mavi renkli iznik seramikleri ile süslenmiştir. Özellikle el yazması hat yazıları vardır. Hippodrome son olarak alman imparatoru osmanlı sultan hediye olarak alman çeşmesi yaptırmıştır. Istanbulun kurucusu olan Kosntantine zamanında Mısır'dan iki adet obelisk ve Yılanlı sutun getirilmiştir. Hippodrome arena olarak kullanılmıştır.
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
yavuzsertacbeyKayıt: 22.12.2014
Üye No: 200,073
Offline
Tarih: 26 Kasım 2019, 12:53 Tek mesaj gösterimi4

Batı Anadolu Son duragımız olan Troy ve Çanakkale Tarihi Gelibolu TuruIstanbul'da sabah otobüs yolculuğu ile önce gelibolu yarımadasına oradan da arabalı vapur ile çanakkale boğazını geçtik ve buradan çanakkale şehir merkezine ulaştık. ilk olarak rehberimiz ile buluştuk çok profesyonel bir bayan rehberdi ve private troy ve çannakkale turumuz başlamış oldu. ilk olarak troy antik kent vardık ve burası çok geniş alana yayılmış ve 1980 yılından beri kazı çalışması yapılan bir yer. Burası unesco tarafından koruma altına alınmış bir bölge. Troy özellikle avrupalıların tarihinde çok önemli bir yer tutmakta ve bu konu hakkında çok sayıda belgesel kitap ve son olarak ise 2006 yılında Brad Pitt başaralı oyunculuğu yaptı amerikan yapımı Troy filmi vardır. Troy filminde kullanılan at heykeli Çanakkale sahil parkında sergilenmektedir.Troy insanlık tarihi kadar eski olan bir yer ve burada tam anlamıyla dokuz ayrı katman ve bunlar her biri ayrı bir medeniyete anlamına gelmektedir. Bilinen ilk
katmanda 90 metre genişliğinde bir kale vardır. En son katman ise yunan ve roma imparatorluğu döneminden kalma bulunduğu kısım. Her roma kentinde olan hipodrome bulunmaktadır 1,000 kişilik olan ufak bir yer burada yarışmaların ve tiyatro gösterilerin olduğu yer. çok güzel bir mimarisi olan bu yerde çok geniş yollar ve bu yollar üzerinde çok sayıda tapınak ve binalar bulunmaktadır. Troy döneminden kalma birde antik troy müzesi vardır burada daha çok heykeller ve anıt mezarlar vardır. Troy kısaca on yıl savaşları sonunda bir taraf kazanır ve kazanan çok büyük bir kutlama yapar içki içerler ve sarhoş olurlar ve sonunda troy at heykeline girmiş çok sayıda asker vardır ve bunlar kale içine gizlice girer ve kapıyı açar ve böylelikle troylular kaybettikleri savaşı kazanır. Troy turundan sonra ise gelibolu yarımadasına vardık.
Gelibolu yarımadası bir sit alanı olarak korum altında olan bir yer. Burada çok sayıda Türk askerlerin savunma hattı olan tüneller askeri siper ve Atatürk'ün savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum dediği conkbayır başta olma üzere pek çok savaşta kalma yerler bulunmaktadır. Bugün ise burada çok sayıda mezarlıklar heykeller ve anıt mezarlar yapılmıştır. Yerli yabancı pek çok insanın çok ziyret ettiği tarihi bir yer. Birinci dünya savaşın en yoğun olduğu yer geliboluda gerçekleşmiştir. ilk olarak deniz muhaberesi olmuş sonra yenilince yeni zellanda avustralya ve ingiliz askerlerin oluşturduğu anzaclar ile Türk askeri burada çok büyük bir mücadele savaş olmuştur. Yalnız her iki tarafın askerleri birbirlerine dostça insanca davranmıştır dünya eşi benzeri olmayan bu olaya centilmenler savaşı olarak denilmektedir. Askeri müzede o dönemden kalma çok sayıda üniformalar askeri malzemeler silahlar ve pek çok kişisel eşyalar burada sergilenmektedir . Sabiha gokcen üzerinden ve diğer tüm ülkeye ait uçuş sonrası transfer hiizmeti için bakmanınız tavsiye ederim. Dostlara önerilir
https://www.tranigo.com/en/airport/istanbul-sabiha...en-airport
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 4 mesaj bulunuyor] « Önceki başlıkSonraki başlık »


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz