Fotoğraf çekilir, resim yapılır !!!

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
Sayfa::  1
 Yazar  Mesaj
hkn1982
Arada sırada uğrarım :)

Üye No: 8,573

Tarih: 06 Eylül 2006, 01:02 Tek mesaj gösterimi1

Arkadaşlar, lütfen ukalalık olarak algılamayın ancak bir çoğunuz bu yanlışa düşüyor.
Hemen hemen tüm başlıkların altında yazılan yazılarda bu hatayı görmek mümkün.

Fotoğraf ve resim arasındaki farkı ayırt edemeyecek bir arkadaşımın olduğunu zannetmiyorum.
Hepinizin bildiği gibi fotoğraflar bir fotoğraf makinesi yardımıyla çekilir, resimler ise tekniğine uygun olarak gerekli techizatla (karakalem, sulu boya, yağlı boya vb.) çizilir ve yapılır.

Lütfen! Fotoğrafları resimlerle, resimleri fotoğraflarla, fotoğrafçıları ressamlarla, ressamları da fotoğrafçılarla karıştırmayın artık.

Bu deftere kitap, kitaba da defter demek gibi birşey. İlkokul sıralarında yapılan bu basit hatayı artık hangibiriniz yapıyor?

Bugünün gençleri, yarının teminatı olan siz genç arkadaşlarımdan neyin ne olduğunu bilip, Türkçemizi ve terimlerimizi düzgün olarak kullanmanızı rica ediyorum.

İnanın bu şekilde herşey çok daha güzel olacak.

Sevgi ve saygılarımla...

Üye No: 222

Tarih: 06 Eylül 2006, 11:53 Tek mesaj gösterimi2

hay ağzına sağlık... ben tepki çekebilirim diye dile getirememiştim...

bu uyarın için çok teşekkürler hakan... +55555
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
ShaLaLa
Takipte...
Emektar

Üye No: 835

Tarih: 06 Eylül 2006, 11:55 Tek mesaj gösterimi3

Herkes buna dikkat etmelidir
Teşekkür ederiz hkn1982

Admin

Üye No: 3

Tarih: 06 Eylül 2006, 12:38 Tek mesaj gösterimi4

Hmm...

peki uyarin için te$ekkürler. Ve Sha' içinde ayri bi te$ekkür geçenlerde anketde çekinir / çekilir olayini dile getirmi$ti $imdi de Fotograf ile Resim.

Birzamanlar ben Fotograf Makinasi dedigimde Resim Makinasi denir diye cevap almi$tim. Halbuki ikisi de geçerli degilmidir Türkiye'de. Bir fotograf'a yorum yaparken resim diye yorum yapiyoruz. Yanli$ mi yani?

Tarih: 06 Eylül 2006, 12:54 Tek mesaj gösterimi5

Sevgili Gül.., kesinlikle yanlış. İlk yazımda anlatmaya çalıştım. Resim başka şey, fotoğraf başka şey. Resim makinesi diye birşey zaten yok.

Resim de, fotoğrafta iki görsel sanat ürünü ama birbirinden çok farklı şeyler.

TDK'nın internet sitesinde dahi resim için fotoğraf anlamı yüklenmiştir ancak bu yıllardır halkımızın ağzına yanlışta olsa yerleşmiş olduğu içindir:

fotoğraf
isim Fransızca photographe

1 . Görüntüyü, ışığa karşı duyarlıklı cam, kâğıt vb. bir yüzey üzerinde özel makine ile tespit etme yöntemi.
2 . Bu yöntemle aktarılarak çoğaltılan resim, foto:
"Bir de yadigâr olmak üzere fotoğraf bıraktı."- Ö. Seyfettin.

resim -smi
isim Arapça resm

1 . Varlıkların, doğadaki görünüşlerinin kalem, fırça gibi araçlarla kâğıt, bez vb. üzerinde yapılan biçimleri:
"Konulu resim parçaları kendiliğinden ve doğru olarak yan yana gelivermiş, hikâye ortaya çıkmıştı."- T. Buğra.
2 . Bunu yapmak için gerekli yöntemleri öğreten sanat:
"Türkiye'de resim bir müddetten beri soysuz bir sanat hâline gelmeye başladı."- O. S. Orhon.
3 . Fotoğraf:
"Güzel İnebolu kızı, duvara yapıştırılan Gazi'nin resmine uzun uzun baktı."- A. Gündüz.
4 . hukuk Bazı eşyadan ve işlerden alınan vergi veya harç:
"Osmanlı Devleti'nin birçok vergi ve resimleri bu yüzden doğrudan doğruya yabancı alacaklıların cebine gider."- Y. K. Karaosmanoğlu.
5 . Tören.

Yine de bir kelimenin gerçek anlamı sözlükte geçen ilk maddedir. Bu genel bir kural bildiğiniz gibi. Ve ilk anlamlarına bakarsanız ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Ayrıca yeri gelmişken bir hatırlatma daha yapayım. Bir hatayı da "makina" konusunda yapıyoruz. Aslı "makine"dir. Bunuda TDK'nın sitesinden araştırabilirsiniz. Makine Mühendisiyim. Belirtmeden edemedim Gülücük

Admin

Üye No: 3

Tarih: 06 Eylül 2006, 13:06 Tek mesaj gösterimi6

Hadi yaa makina' da mi arizali çikti Şok Çok Mutlu bak sen $imdi.

Ya birincisi burada Fototoestel - fotograaf dedikleri için ben de direkt tercüme edip Fotograf felan diyordum daha sonra halk arasinda resim felan dediklerini görünce duyunca bende degi$tirdim.

Sonra makina olayina gelince, orada fotograf makinesi vs diyordum diye hatirliyorum fakat. TV MAKINASI felan çikti ordan gördüm ki makina.. ondan sonra da hep makina diye devam ettim.

yoksa TV ile Fotograf'in ayri makine/makina'lari mi var? Farkli bir kö$e oldu ama..
Ögrenmek kötü bi$i degil. Benim gibi muhakkak vardir. Biliyorsaniz ve payla$irsaniz sevinirim.

Üye No: 39,236

Tarih: 06 Eylül 2006, 13:12 Tek mesaj gösterimi7

ahçı ,aşçı da yanlış kullanılan kelimeler arasında
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
hkn1982
Arada sırada uğrarım :)

Tarih: 06 Eylül 2006, 13:16 Tek mesaj gösterimi8

sadece çok kısa bir araştırma yapmak yeterli.

Türk Dil Kurumu'nun internet sitesinde "makina" için sonuç :
http://www.tdk.gov.tr/TDKSOZLUK/SOZBUL.ASP?kelime=...ime=makina

Türk Dil Kurumu'nun internet sitesinde "makine" için sonuç :
http://www.tdk.gov.tr/TDKSOZLUK/sozbul.asp?KELIME=...IME=makine

okuyunca anlayacaksınız ki Türkçe'de makina diye bir kelime yok! ama konuşma dilinde zannediyorum söylenişi daha kolay olduğu için sıkça kullanılıyor. Malesef Türk Dil Kurumu bu konuda kesin bir sonuca varmış olsada devletimizin, özel sektörün ve medyanın büyük bir kısmı bu konuya gerekli hassasiyeti göstermiyor.

TurkBoard Fan

Üye No: 60,954

Tarih: 06 Şubat 2007, 23:09 Tek mesaj gösterimi9

Çok güzel açıklamalar!Tşk ederim...

Üye No: 18,190

Tarih: 22 Şubat 2007, 00:31 Tek mesaj gösterimi10

çok güzel bir noktaya değinmişsin ve çok güzel bir noktayı vurgulamışsın arkadaşım tebrik ediyorum seni.

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 2 sayfa) [Bu başlıkta 17 mesaj bulunuyor]
Sayfa::  1
« Önceki başlıkSonraki başlık »

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz