10 Fitness gerçeği

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
TuRKuaZ'm
alaturka
Emektar


Kayıt: 22.08.2007
Üye No: 88,185
Şehir: İstanbul
Offline
Tarih: 22 Temmuz 2010, 09:21 Tek mesaj gösterimi1

Çalışırken zihin açıklığı mı istiyorsunuz? Evde daha az yorgun hissetmek… Böylelikle eşinizle dostunuzla daha kaliteli zaman geçirmek mi istiyorsunuz? Ve bir kaç abur cubur yüzünden suçlu hissetmemek nasıl olurdu?

Beslenme Uzmanı taylan Kümeli "Eğer bu sorulara cevabınız “evet” ise (zaten kim hayır der ki!) Yanıtınız Egzersizdir… " diyor 10 fitness gerçepğini açıklıyor...

Fiziksel olarak aktif olmak, görünenden ve bilinenden daha fazla yarar sağlar. (Elbette, fiziksel gelişim, azalan yemek ve yol giderleri de sağlıklı olmanın getirileri) Eğer egzersiz programına başlamak ve düzenli olarak devam etmek için bir motivasyon edici nedenler arıyorsanız; işte burada.


Egzersiz Beyin Gücünü Arttırır

“Egzersiz yalnızca vücudunuzu geliştirmez; aynı zamanda mental fonksyonlarınızı da geliştirir” diyor uzman eğitmen David Atkinson. “ Egzersiz, enerji düzeyinizi arttırır ve beyne giden mental sağlığı borçlu olduğumuz serotonin de buna bağlı olarak artar” diyor egzersiz program düzenleyicisi Atkinson.

Tüm bunlar sayesinde üretken bir gün geçirmek mümkün olacak.

“Şu açık ki, aktif olanların ve düzenli olarak egzersiz yapanların işteyken daha üretken oldukları görülür” diyor Callifornia State Üniversitesinden, Kinesioloji Doçenti Todd Astorino.

Ve sözlerini şöyle sürdürüyor: “Üretkenliğin gelişimi sizi sadece daha iyi bir çalışan yapmaz; bu çevrenizdekiler için de herşeyi daha iyileştirir. Şirketler, daha az harcanmış zaman ve daha az hastalık bahanesiyle tükenen zaman idealini egzersiz sayesinde ulaşarak daha az sağlık gideri öder; daha fazla zaman kazanır”


Hareket, Stresi eritip götürür…

Stres altında olduğunuzda, bundan kurtulmak için çalışmadan önce egzersiz yapmayı düşünün; bunu hayata geçirdiğinizde daha az stresle karşılaştığınızı göreceksiniz.

“Egzersiz, pozitif yönlendirme oluşturan rahatlama tepkileri oluşturur” diyor Amerikan Egzersiz Konseyi , şef egzersiz psikoğu Cedric Bryant.

“Siz, daha az stress ve daha çok mutluluktan yararlanacak olan tek kişi değilsiniz. Daha az stresli olduğunuzda, daha az irite edici de olacaksınız” diyor Atkinson ve ekliyor: “Bu, eşinizle, çocuğunuzla ve çalışma arkadaşlarınızla aranızdaki ilişkiyi geliştirecektir.”


Egzersiz size enerji verir. (Enerjiyi dönüştürür)


Bunun nasıl olabileceğini düşünüp şaşırabilirsiniz. Ancak sabah yaptığınız 30 dakikalık egzersizin bütün gününüzü nasıl değiştirdiğini göreceksiniz. “Endorfinler egzersiz süresince kana salındıkça” diyor Astorino “gün boyu daha fazla enerjik hissedeceksiniz.”

Gücünüzü ve dayanma gücünüzü geliştirdiğinizde, günlük yapılması gerekenleri tamamlamak daha kolay olacaktır. Market poşetlerini taşımak ya da basamakları tırmanmak gibi, basit şeyler bile. Bu elbette, sizi gün boyunca daha enerjik hissettirecektir.

Atkinson, danışanları arasındaki ortak bahanenin, kendilerini egzersiz yapmak için fazla yorgun hissettikleri olduğunu söylüyor. “Egzersizin ilk etapta sizi daha yorgun hissettirebilmesi çok doğal ancak” diyor Atkinson, “bu fazla sürmez”

Egzersiz yorgunluğu da, çalışma saatlerinden sonra hissedilen bitap düşme haline benzemez. Bunun yanı sıra, vücudunuz bir kere kendisini egzersize alıştırdığında bunu her gün isteyecek enerji düzeyine gelir.


Fitnes için zaman bulmak zor değil.

“Anahtar” diyor Atkinson, “zamanınızı bilgece kullanmaktır. Bir taşla iki kuş vurabileceğiniz seçenekler düşünün.”

Ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Örneğin, çocuklarınızı bisiklet sürmeye ya da parka götürdüğünüzde, -siz de bir fiziksel aktivitenin içinde yer alırkan aynı zamanda ailenizle iyi zaman geçirebilirsiniz. Bunun ötesinde, uzun yürüyüşler, arkadaşlarla gidilen yüzmeler, çocuklarınızla oynadığınız saklambaç da hem sevdiklerinize zaman ayırıp hem de aktiviteyi aynı anda yapmanızı sağlayacak aktiviteler”

“İşteyken” diyor “toplantı programlarınızın aralarına küçük yürüyüş aktiviteleri de katabilirsiniz.”

“Bununla beraber, gym salonlarında uzun, klasik ve sıkıcı programlarına katılmak zorunda olduğunuz fikrini unutun. Bunun yerine, gün içerisine yayılmış kısa hamlelerle gerçekleşen fiziksel aktivitelerle başlayın.”

“Herkesin 20 dakikası vardır” diyor Atkinson “Herkes on dakika ip atlıyabilir ya da –atlıyormuş gibi zıplayabilir- ve bazen bu 20 dakikalık bir koşudan ya da yürüyüşten daha iyidir.”

Aslında, 15-20 dakikaya ayrılmış ve bütün güne yayılmış aktiviteler bir kerede yapılıp sona eren aktivitlerden daha iyidir, diyor Astorino. Evde elektirik süpürgesi yapmak, öğleden sonra parkta çocuklarla bisiklet sürmek, sonra da canlandırıcı bir yürüyüşü de eklemek size aktif bir gün sunacaktır.

En son Amerikan Hükümeti, sağlık bakanlığı vatandaşlarına günde 60 dakika egzersiz yaparak kilo kaybedip, bunu korumaları gerektiğini salık verdi. Ancak, diyor Astorino, bunu bütün güne yayarak; egzersizin faydalarından bütün gün yararlanabilirsiniz.


Fitnes, ilişkilerinizi yapılandırmanızda yardım eder.


Bir partnerle egzersiz yaptığınızı düşünün (eş, dost, komşu) –bir zamanlar beraber öğlen yemekleri yediğiniz birini mesela…

“Sadece bu da değil,” diyor Astorino “Aynı zamanda, egzersiz –beraber yapacak birileri olduğunda daha eğlencelidir. Bir arkadaşla, akşam yemekten sonra yürüyüşe çıkma planı yapabilirsiniz. Kardeşlerinizle –masa tenisi oynamak için sözleşebilir; görüşmediğiniz biriyle yemekte buluşmak yerine onu yürüyüş parkuruna davet edebilirsiniz.”

Bunun yanı sıra, diyor Astorino, bir partnerle beraber egzersiz yapan kişiler, yalnız yapan kişilere oranla amaçlarına daha süratle ve daha yüksek başarı oranı ile ulaşıyor; egzersizi ise daha zor bırakıyorlar.

“Uzun vadeli kilo kaybı için, sosyalleşin!” diyor Astorino


Egzersiz, hastalıkların bertaraf edilişine yardım eder.


“Araştırmalar gösteriyor ki; egzersiz kalp rahatsızlıklarını, yüksek tansiyon, yüksek kollesterol, nöbet, tip 2 diyabet, kemik kaybı (osteoporoz) ve kas kütlesindeki kaybı yavaşlatıyor ya da engelliyor” diyor Astorino.

Yaşlanma sürecinde ortaya çıkan bir takım olumsuzlukların giderilmesine de yardım ediyor:

“Çünkü egzersiz, kas ve sinirleri güçlendirir; hareketsiz yaşam süren bir çok yetişkinin sahip olduğu ağrı ve acı problemleri karşısında sizi daha avantajlı hale getirir” diyor Bryant.

Bağışıklık sistemini güçlendirerek, soğuk algınlığı ve nezlenin daha kısa zamanda iyileşmesine yardımcı olur.

“Egzersizin olumlu olarak etki göstermediği, tek bir sağlık sorunu bile gösteremeyiz” diyor Byrant.


Fitness’dan kalbinize güç takviyesi


Egzersiz, yalnızca hastalıklarla savaşmakla kalmaz aynı zamanda daha güçlü bir kalbin gelişmesine de yardım eder. Kalp ki, vücudumuzdaki en önemli kastır. Kalbin güçlü olmasının ne denli önemli olduğunu, günlük aktivitelerinizi yaptığınızda daha kolay anlayacaksınız.

“Kalbiniz ve kardiyovasküler sisteminiz günden güne daha etkili olarak işleyecek” diyoe Bryant, “Kalp, daha az sayıda bakteri plağı üretecek böylelikle pompalaması daha etkili olacak.”

Ve kalbiniz daha güçlü hale geldiğinde, her vuruşta, hareketsiz ya da kalp ritmi düşük olanlar daha fazla kan pompalayacak.” Diyor Astorino, “Ve çarpıntı da engellenmiş olacak.”

Bitap düşmüş hissetmeyeceksiniz, nefes almakta zorlanmayacak, ağrı ve kırıklık yaşamayacaksınız. Egzersiz yaptığınız için yerken daha serbest olabilirsiniz.

Kas oluşması için, vücut öğelerinin geri kalan kısmından daha fazla yağ yakılması gerekmektedir. Dolayısıyla, sahip olduğunuz kaslar metabolik düzeyinizi yükseltir. Ve elbette, egzersiz yapmaktayken de kalori yakmayı sürdürürsünüz.

Bütün bunların anlamı şudur: Küçücük bir kurabiye yüzünden forma giriş süreciniz aksamamış olur. “İstediğim kadar- İstediğim şeyi yiyebilir miyim?” peki diye soranlara Dr. Atkinson “Hayır” diyor. “Ancak, eğer düzenli egzersiz yapıyorsanız sevdiğiniz şeylerden birini yemenizde sakınca olmaz. Bu sizi motive edecektir!”

Düzenli egzersiz yapmaya başladığınız bir kaç haftadan sonra, üzerinize olan kıyafetleriniz ve gelişen kas kütlenizle şaşırarak bakacaksınız.

“Ayrıca, sosyal ortamlarda –özellikle de arkadaşlarınızın arasında spor yaparken- şişip duran pazılarınız hemen farkedilecek” diyor Atkinson. “ancak bunlar sadece görünüşün değil, esnekleğin ve dayanıklılığın geliştiğini ispatlayan işaretlerdir.”

“Kaslarınız, daha profesyonelce iş görürken; siz de gücü daha hassas olarak hissedebileceksiniz” diyor Bryant. Ve ekliyor: “refleksleriniz ve dengeniz de bu sayede gelişecektir.”


Kilo Kaybı, en öncelikli amaç değildir.


Egzersiz yapan insanların, bunu yapmalarının ilk nedeni kilo kaybedebilmektir. Ancak bu, bir egzersiz programının birincil yararı değildir.

Bryant diyor ki, “Egzersizin uzun vadeli sağlık amaçları için yapılması gerekiyor. Çünkü kilo kaybı amacını taşıyarak başlanan ve süratli sonuçlar beklenen egzersiz programları cesaret kırıcı olabilir.”

Ve ekliyor: “Gerçekten de hareketliliği günlük bir gercek haline getirmek; motivasyonumuzun oluşmasına ve yükselmesine yardım eder.”

Yani ne olursa olsun, kilo kaybı amacı fitness programı başlama nedeniniz olsa bile lütfen onu TEK neden haline getirmeyin. Egzersizin sizi daha enerjik, daha az stresli ve daha iyi hissetmenizi sağlayacak bir gercek olduğunu aklınızdan çıkartmayın. Egzersiz sayesinde gerçekleşen küçük değişiklikleri farketmeye çalışarak kendinizi bunlarla motive edebilirsiniz.

_________________
../seni bu kör kuyulardan salan neyin şarkısıysa,
gözlerinin kahvesinden içtiğim de oydu..
Şimdi eksilen her yanıma adını verdim,
bu yüzden güzelim ben..
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
BilgisizKayıt: 11.04.2009
Üye No: 157,818
Offline
Tarih: 14 Ağustos 2010, 13:24 Tek mesaj gösterimi2

stresin tavan yaptığı durumlarda insan hareket dahi edemiyor ki spor yapıp stresten kurtulsun Baygın
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 2 mesaj bulunuyor] « Önceki başlıkSonraki başlık »


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz