ezan sesi ve köpek uluması

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
Sayfa::  2
 Yazar  Mesaj
maosxs
TurkBoard Fan
TurkBoard Fan

Üye No: 52,684
Gizli

Tarih: 13 Mart 2007, 18:28 Tek mesaj gösterimi11

benim kangaldan mı görüp başladılar emin değilim ama bağın etrafında 3-5 tane sokak köpeği de var, bizimki uluyunca onlar da başlıyor ulumaya. hatta komşu bağlardaki kurt köpekleri de bazen uluyor ezanla beraber.

ezana saygı olayı insanlar için gerekli ama köpeklerin yaptığı, duydukları rahatsızlık mı yoksa zikir gibi bişey mi onu bilemem. çünkü köpekler için yanlarında yüksek sesle müzik vs açmayın, kulakları için zararlı diyorlardı. acaba minarelerdeki megafonlar kulağını mı tırmalıyor diye düşünüyorum... ama bir yandan da büyük gürültüyle geçen jetlere tepkisiz kalması da bunu çürütüyor sanki.

Admin

Üye No: 3

Tarih: 14 Mart 2007, 15:21 Tek mesaj gösterimi12

Evet burasi bayagi bir ilginç olmaya ba$lami$ Çok Mutlu

Ezan okunuldugunda bizim bu taraflarda ayaklar uzatilmaz, yatilmaz. Ve dinine kar$i biraz saygin varsa kendine $ekil verirsin. Nasil ki Kur'ân yere konulmazsa ezan okunuldugunda da bunlar yapilir vs vs vs....

Neyse,
konu neydi? Köpeklerin tepkileri... Bence ara$tirma yapilmali neden böyle yapiyorlar. Sadece hoparlörden duyduklari ezana kar$i bu tepki gösteriliyorsa ozaman hoparlörlerden yayilan ve bizim duyamadigimiz bir ses dalgasi olabilir.
Biliyorsunuz insanlar belirli bir decibelden sonrasini duyamaz hatta bu özelligimiz için ilginç $eyler icaat etmi$ti bilim adamlari.

Örnegin: Sadece gençlerin duyabileceği zil

Bilmiyorum yani laf lafi açar benimde aklima bu geldi Gülücük

Rüya görebiliyormu sorusuna gelince ara$tirdim "insan gibi uykuya ihtiyaci vardir ve uykularinda 20% rüya görebilirler" demisler.

Uzaklaştırıldı
Üye No: 72,552

Yasaklandım

Tarih: 14 Mart 2007, 15:28 Tek mesaj gösterimi13

Köpekler bile köpek oldukları halde..........ya bizzzzz Saygılar
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Benimyaw
Birgün gelecek Dönence....Biliyorum

Üye No: 68,590

Tarih: 14 Mart 2007, 15:44 Tek mesaj gösterimi14

Haddim olmayarak bende biseyler söylemek istiyorum .

Benim Almanyada (yani evimde) iki tane Köpegim var. Televizyonda Kral TV de felan Uzun Hava veyahutta Gazel seklinde okunan sarkilarda devamli Uluyup Havlarlar.
Bu olay Ezan oldugundan degil Ezani okuyanin sanki Agliyomus gibi bi Sinyal veriyo Köpeklere ve bu sebepten Köpekler Ezan ...Uzun Hava ve Gazel gibi seylerde Ulurlar (Kurtlar gibi)

Yazdiklarim sakin yanlis Anlasilmasin , kesinlikle Yüce Dinimizi Kötülemek istemiyorum sadece Bilimsel bi Aciklamasini getirdim....

maosx : Soruna Gelince ..... Evet Köpekler Rüya görür

TurkBoard Fan
TurkBoard Fan

Gizli

Tarih: 14 Mart 2007, 16:12 Tek mesaj gösterimi15

demeye çalıştığım da buydu GülPembe... bazı ses dalgalarını biz duyamıyoruz. megafon, ezanla beraber belki amfiden, belki de hoparlörden kaynaklanan duyamadığımız ses dalgaları çıkarıyor olabilir.

Benimyaw: bahsettiğin de ilginç bir yaklaşım aslında. okunma tarzı da etkiliyordur mutlaka. uluma olayında gerçeklik payı sadece kulaktan dolma mı yoksa bir araştırma sonucu mu?

Üye No: 68,590

Tarih: 14 Mart 2007, 16:17 Tek mesaj gösterimi16

Arastirma sonucu .... Olayi Almanca bi Köpek egitim ve Huylari diye bi Kitapim var (Almanca) orda Köpegin Davranislarin Anlatan bi bölümde Okumustum. Tabiki Ezana sesi ile Karsilastirmiyolarda, benim yukarida Tarif ettigim gibi biseylerde Köpekler ulurmus.

TV de felan da cok Gördüm, Mesela Opera Okuyan bi Kadini dinleyen yada Kemen dinleyen Köpekler uluyolar.

Bu tip sesler Onlara Kurtlardan Kalma Uluma arzusu dogruyomus...

TurkBoard Fan
TurkBoard Fan

Gizli

Tarih: 14 Mart 2007, 16:20 Tek mesaj gösterimi17

ilginç hakkaten... sanırım aradığım cevaplara ulaştım artık.

hepinize ilgi ve bilgileriniz için teşekkür ederim Saygılar

Uzaklaştırıldı
Üye No: 96,968
Gizli

Yasaklandım

Tarih: 19 Kasım 2007, 01:21 Tek mesaj gösterimi18

hocam ılgınctır bu dedıgını memlekette gorunce cok sasırdım.neden acaba?

Üye No: 57,402

Tarih: 19 Kasım 2007, 10:23 Tek mesaj gösterimi19

bizim evin dibinde ilkokul var...benim köpeğimde istiklal marşımız okunurken uluyor...ve ben küçükkende ezan sesini duyunca ağlayan bi köpek görmüştüm onu görünce nedendir bilinmez bende ağlamaya başlamıştım Hıhı ve köpeklerde kesinlikle rüya görür...
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
ClavicuLa NoX
Bye people!
TurkBoard Fan

Üye No: 87,619

Uyarı : 1

Tarih: 25 Kasım 2007, 17:04 Tek mesaj gösterimi20

Köpeğini satmayı düşünür müsün? Çok Mutlu

X: Hemen üye olayım.
11 Temmuz 2011:
Not-Not: 
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 2. sayfa (Toplam 6 sayfa) [Bu başlıkta 51 mesaj bulunuyor]
Sayfa::  2
« Önceki başlıkSonraki başlık »

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz