Tek mesaj gösterimi  Başlık: "Pabuç atma" karikatür yarışması 
Yazar Mesaj
Blackio
TurkBoard Fan
TurkBoard Fan


MesajTarih: 24 Aralık 2008, 15:56    Mesaj konusu: "Pabuç atma" karikatür yarışması Alıntıyla Cevap Gönder

Mizah Üretenler Derneği, Iraklı gazeteci Muntasar El Zeydi'nin ABD Başkanı Bush'a ayakkabılarını fırlatmasından esinlenerek "Pabuç Atma" karikatür yarışması düzenledi.

Dernek Başkanı Ergin Gülen, yaptığı açıklamada, Iraklı gazeteci El Zeydi'nin, ABD Başkanı George W. Bush'a Irak'ta düzenlenen toplantıda pabuçlarını fırlatmasının, "ezilenlerin ve haksızlığa uğrayanların tepkisini göstermesi açısından büyük önem taşıdığını" belirterek, 2008'de akıllarda en fazla iz bırakacak olayın bu olduğunu anlattı.

Gülen, haksızlığa uğrayanların tepkilerini mizah yoluyla gösterebilecekleri en önemli alanın "karikatür" olduğunu kaydederek, bu amaçla dernek olarak "Pabuç Atma Karikatür Yarışması"nı düzenlemeye karar verdiklerini ifade etti.

Ergin Gülen, "Yarışmanın temel konusu, güçlülerin ezilenlere karşı yaptığına inandığım haksız uygulamalar, şiddet ile haksızlığa uğrayanların buna karşı göstermek istediği veya gösterdiği tepkisini ve öfkesini içeriyor. Yarışma her sosyal sınıftan insanlara açıktır. Yaş sınırlaması yok. Yarışmamıza daha önceden yayınlanmış eserleri de kabul ediyoruz" dedi.

Yarışmaya başvuruların 15 Mart 2009'a kadar yapılabileceğini belirten Gülen, Nisan ayının ilk haftasında sonuçları açıklayacaklarını kaydetti.

Yarışmanın birincisine giydiği ayakkabı numarasına göre bir çift ayakkabı hediye edeceklerini kaydeden Gülen, yarışmaya gönderilen eserlerden oluşan bir sergiyi de "4. Mizah Ödülleri" etkinliğinde açacaklarını bildirdi.

Timeturk
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder