Tek mesaj gösterimi  Başlık: Mars'ta hayat varmış 
Yazar Mesaj
betterol
Pano Yöneticisi
Pano Yöneticisi


MesajTarih: 13 Mart 2013, 14:01    Mesaj konusu: Mars'ta hayat varmış Alıntıyla Cevap Gönder

Mars'ta hayat varmış

NASA, Mars’ta geçmişte ilkel hayat olabileceğini duyurdu.
“Gezegende bir zamanlar bir hayat türünün var olması mümkün. Canlı yaş. uygun bir ortam bulunmuş olabileceğini düşünüyoruz. Geçmişte büyük olasılıkla o bölgede su bulunuyormuş. Bu ilk veriler bizi çok heyecanlandırdı.”

NASA’nın Mars Araştırma Ekibi’nin baş uzmanı Michael Meyer gezegene 7 ay önce inen keşif aracının ilk sondajının sonuçlarını böyle duyurdu.

Robot araç iniş yaptığı GALE Krateri bölgesinde ilk kaya delme operasyonu sırasında elde ettiği tozun kimyasal ve mineral yapısını analiz etti.

İnceleme sonucunda ilkel yaşam türlerine imkan sağlayabilecek sülfür, nitrojen, hidrojen, oksijen ve karbon mineralleri bulundu

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA uzmanlarına göre, bu mineraller içilebilir nitelikte suyun olduğu bir ortamın göstergesi..

Bu başarı, Mars’taki çevresel şartların canlı yaş. elverişli olup olmadığını araştırma görevi açısından bir dönüm noktası olarak nitelendirildi.

En gelişmiş keşif robotu olan Curiosity, kameraları, meteoroloji istasyonu, delme ve çevreyi incelemesine olanak sağlayan araçlarıyla Kızıl Gezegen’de kimyasal temel yapı taşlarını bulmaya çalışıyor.
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder