Aldırma Gönül - Sabahattin Ali

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
Mavi...
Hüzünbaz


Kayıt: 14.04.2012
Üye No: 197,512
Offline
Tarih: 15 Eylül 2012, 23:35 Tek mesaj gösterimi1    “Aldırma Gönül” ya da “Hapishane Şarkısı V”, şair ve yazar Sabahattin Ali tarafından 1933 yılında halk dilinden yararlanarak yazılmış ünlü bir şiirdir. Şairin, Sinop Cezaevi’nde tutuklu bulunduğu sırada yazdığı ve isim vermek yerine numaralandırdğı “Hapishane Şarkısı” adlı beş şiirin sonuncusu ve en bilinenidir. Bestelenerek şarkı haline getirilmiştir. Şiir, toplam beş dörtlükten meydana gelmektedir.

    Konya’da iken Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ü yeren “Memleketten Haber” adlı bir şiiri okuduğu iddiasıyla 1932 yılında tutuklanan şair; daha çok “Aldırma Gönül” olarak bilinen “Hapishane Şarkısı V” adlı şiirini Sinop Cezaevi’ndeki bu tutukluğu sırasında yazmıştır. Buradan, Cumhuriyetin ilanının onuncu yılı sebebi ile getirilen af ile çıktı. 1934’te yayımlanan Dağlar ve Rüzgar adlı şiir kitabında yer alan şiir, Kerem Güney tarafından bestelenmiş ve 1977 yılında Edip Akbayram tarafından seslendirilmiştir. Ocak 1999 tarihinde Yapı Kredi Yayınları tarafından basılan Sabahattin Ali’nin Bütün Şiirleri kitabı içinde yer almaktadır.

    Şiirin bestelenmiş hâli ilk olarak Edip Akbayram ve daha sonradan Kibariye, Ebru Gündeş ve Ferhat Göçer tarafından seslendirildi. 2007 yılında yayınlanan ve 2010 yılında sona eren Türk TV dizisi Parmaklıklar Ardında’da, “Aldırma Gönül” şarkısının enstrümantal versiyonu dizinin açılış jeneriğinde yer aldı.

    Edip Akbayram’ın icraatı olan bu Türkü solcu veya devrimci hareketlerin mitinglerinde 1970′lerden beri söylenmektedir. Aldırma Gönül Sabahattin Ali’nin Atatürk’e hakaret suçundan hapiste yattığı zamanlarda yazılmış olmasına rağmen, son yıllarda sadece sosyalist kesimlerce değil, protestocu Atatürkçü gruplarca da, örneğin cumhuriyet mitinglerinde de söylenir olmuştur.

_________________


Mutlu edeceğim yokluğunu...
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki başlıkSonraki başlık »


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz