Algoritma-Bölüm 1(Algoritma Nedir?)

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
enes++
Program Takımı
Program Takımı


Kayıt: 07.05.2006
Üye No: 58,973
Şehir: İstanbul
Offline
Tarih: 03 Eylül 2008, 20:36 Tek mesaj gösterimi1

Günümüzde teknolojinin ve özellikle bilgisayar teknolojisinin durdurulamaz gelişimiyle programlara ve programlamaya duyulan ilgi gittikçe artmaya başladı. Programlamaya heveslenen kimileri bu işten erken yorulup bıraktılar kimileri ise pes etmeden devam ettiler. Devam eden grup içerisinden çok başarılı programcılar çıktı. Peki bu programcıların sırrı neydi? Nasıl başarılı oldular? Ben bu makalemde bunları açıklamaya çalışacağım.

1- Her şey tam ama ne eksik?

Programlamaya başlayan çoğu insan yaptığı araştırmalar sonucunda bir programlama dili seçer ve bu dil üzerinde kendini geliştirmeye başlar. Kendini geliştirmek için bazı uygulamalar yapar. Daha sonra ise kompleks uygulamalar yapmak hedef alanına girer. Ancak çok çabuk programlanan basit uygulamalar kompleksleştikçe programcı zorlanmaya başlar. Bunun sebebi çoğu programcının algoritma bilgisine sahip olmaması daha doğrusu algoritmayı çok önemli bir öge olarak görmemesidir. Şu an Google gibi bir devin oluşmasını algoritmasının güçlülüğü sağlıyorsa algortimanın önemi yadsınamaz.

2- Algoritma nedir?

Algoritma genel olarak yaşamın içinde bulunur. Yaptığımız herşey bir algoritma sonucudur. Ama genel olarak tanımlamak gerekirse algoritma “Bir problem çözülürken veya bir sonuca ulaşılmaya çalışırken uygulanan yöntemdir.” Algoritmaya günlük yaşamdan da örnekler verebiliriz. Örneğin bir araba tamircisi önce sorunu belirler, yapacağı işin adımlarını saptar, malzemeyi bulur ve sorunu çözer. Benzer bir şekilde bir programcı planını uygulayacağı zaman önce sonuca algoitma basamakları ile ulaşmalı sonra seçtiği dille bu algoritmayı programa çevirmelidir. Bunu uyguladığı takdirde programcı hem özgün hem de daha hızlı üretir.

3-Basit Bir Örnek


Burada çok basit bir örnek vereceğim. Zaten ilerki yazılarımda daha ayrıntıları olacak.
Örneğin bir toplama işlemi yapacaksak bunun algoritmasını;

Algoritma Toplama;
Oku(A);
Oku(B);
Toplam←A+B;
Yaz(Toplam);
Dur;


şeklinde yazarız. Bu algoritmada sırayla A değişkeni ile B değişkeninin okunmasını ve toplanıp sonucunun yazılmasını işlem belirterek yazmış oluruz. Sonra seçtiğimiz programa dili ile bunu programa dönüştürürüz.


Bu makalemde genel olarak algoritmanın ne olduğundan bahsetmeye çalıştım. İlerki yazılarımda algoritma özelliklerinden ve SPARKS algoritma dilinden bahsedeceğim.

kaynak
_________________
Theres so many fighting
To get past the pearly gates
But nobody ever wants to die or get saved...
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki başlıkSonraki başlık »


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz