Egzersizde Burpee Trendi!

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
rüzgar
kırmızı
TurkBoard Fan


Kayıt: 17.04.2010
Üye No: 183,645
Şehir: véndétta
Offline
Tarih: 03 Ağustos 2012, 17:28 Tek mesaj gösterimi1    Basit bir egzersiz hareketi gibi gözüküyor olduğuna aldanmayın, çalıştırdığı kas grubu oldukça fazla...

    Burpee egzersizi, özellikle güç ve dayanıklılığı artıran, dışarıdan bakıldığında pek zor gibi gözükmeyen bir egzersiz hareketi grubu. Oxford İngilizce Sözlük'te 1930'lu yıllarda Amerikalı Fizyolog Royal H. Burpee tarafından geliştirildiği söylenmekte. Hızlı bir şekilde yağ yakmak ve dolayısı ile kilo vermek ve aynı zamanda dayanıklılığını artırmak isteyenlerin tercih edebileceği Burpee egzersizleri, kişiye çabukluk da kazandırıyor. II. Dünya Savaşı esnasında Amerikan askerlerine kondisyon kazandırsın diye sıklıkla yaptırılırmış.

    Temel olarak 4 adımda gerçekleştirilen bu oldukça verimli egzersize, isteğe göre türlü varyasyonlar da eklenebiliyor. Hareketin başlangıç pozisyonu ayakta, kollar yanda duracak şekilde. Devamında çömelip ( squat pozisyonu ) her iki avuç içinizi yer ile temas ettiriyorsunuz. Ardından hiç duraksamadan, ani bir hareketle her iki bacağınızı da arkaya atıyorsunuz, bu esnada ayaklarınız omuz genişliğinden biraz daha dar. Kollarınızın konumunu bozmadan her iki dizinizi aynı anda yere değdiriyorsunuz, bir sonrakinde de göğsünüzü şınav hareketinin devamında olduğu gibi yere doğru indiriyorsunuz. Farklı bir varyasyonda dizleri koymadan, bu noktada direkt şınav hareketi de yapabilirsiniz. Biraz daha zorlayıcı olacaktır tabii. Harekete devam edelim; Göğsünüzü tekrar yukarı kaldırdıktan sonra ayaklarınızı bir anda öne çekip doğrulun, squat pozisyonuna geldikten sonra da kollarınızı yukarı doğru açarak zıplayın. Yeni başlayanlar, görseldeki gibi diz koyma ve şınav hareketi barındırmayan basit versiyonu deneyebilirler. İlerledikçe, videodakini deneyebilirsiniz.

    Burpee egzersizlerine 10 tekrarla başlayabilir, 1 dakika dinlenip 9 tekrar yapabilir, bir dakika dinlenip 8 tekrar ile devam edebilir, aralarda bir dakika dinlenerek tekrar sayılarını her sette bir azaltabilirsiniz.


Kaynak:haberler.com

_________________
.. .

Her şeyi geç
gece başını yastığa koyduğunda
gördüğün yüz onun yüzüyse; seviyorsun bitti.


.. .
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
MissEKayıt: 13.12.2012
Üye No: 198,261
Offline
Tarih: 15 Ocak 2013, 13:44 Tek mesaj gösterimi2

evet doğru. tşkler paylaşım için. sanki askeriyedede bunlar yapılıyor diye gördüm filmlerde. amerikan askerleri yapıyor sanki bu hareketleri sürekli.
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 2 mesaj bulunuyor] « Önceki başlıkSonraki başlık »


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz