Formula 1 İçin Bugün Kader Günü

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
fatihsahinKayıt: 30.12.2006
Üye No: 72,797
Offline
Tarih: 19 Haziran 2009, 09:45 Tek mesaj gösterimi1

Son Dakika: FOTA Takımları Yeni Seri Oluşturacaklarını Açıkladı!


Formula 1 Takımlar Birliği, dün akşam yaptığı toplantının ardından yeni seri oluşturacağını açıkladı.

Dün akşam Renault'un merkezinde yapılan 4 saatlik toplantının ardından FOTA'nın 8 takımı - Ferrari, Mclaren, Renault BMW Sauber, Toyota, Brawn, Red Bull ve Scuderia Toro Rosso- FIA'nın inatçı tutumu karşısında sinirlerinin bozulduğunu ve yeni bir seri kurmaktan başka çarelerinin kalmadığını söylediler.

Toplantının ardından yapılan açıklamada "Takımlar sporun değerlerini değiştirmeye devam edemezler ve 2010 için yaptıkları koşullu başvuruyu değiştirmeyecekler."

"Bu yüzden bahsi geçen takımların istedikleri değerlere sahip bir şampiyonanın hazırlıklarını yapmaktan başka alternatifleri yok. Bu serinin saydam bir yönetimi ve tek bir kural seti olacak, daha katılımcıyı cesaretlendirecek, daha az bilet fiyatları ile taraftarların isteklerini dinleyecek."

"En üst düzey sporun tarihinde yer alan pilotlar, yıldızlar, markalar, sponsorlar, destekçiler ve firmalar bu yeni seride yer alacaklar." sözlerine yer verildi.

FIA, FOTA takımlarına son günün cuma olduğunu söylemişti ve bu tarihe kadar takımlar ya koşulları kaldıracaklar ya da 2010 şampiyonasının dışında kalacaklar.

FIA Başkanı Max Mosley dün yolladığı mektupta takımlara bazı değişiklikere açık olduğunu bildirmiş ancka bütçe sınırının kalacağını söylemişti.

Bu mektupu değerlendiren takımlar, FIA ile anlaşmanın mümkün olmadığı sonucuna vardılar.

Takımlar, F1'i geliştirme çalışmalarının her zaman FIA ve F1'in ticari hak sahipleri tarafından engellenmesinden oldukça şikayetçiler.

Açıklamada "Geçen eylülde FOTA'nın kurulmasından beri takımlar birlikte çalıştılar ve sporu geliştirmek için FIA ve ticari hak sahipleri ile birlikte çalıştılar."

"Ancak küresel ekonomik kriz F1'de de büyük zorluklara neden oldu. FOTA, sporun tarihindeki harcama önlemlerinden dolayı gurur duyuyor."

"Özellikle de üretici takımları bağımsız takımlara çok büüyk asistanlık yaptı ve FOTA'nın çalışmaları olmasaydı bir kaç takım bugün olmazdı."

"Tüm bu çalışmaların ardından tüm takımlar 2012'nin sonuna kadar FIA ve ticari hak sahiplerine bağlı kalacağını doğruladılar."

"FIA ve ticari hak sahipleri ise FOTA'yı bölmeye çalıştılar."

"Takımların çoğunluğunun istekleri göz ardı edildi ve bir çok takımın 2006'ya ait parası ticari hak sahiplerinin elinde kaldı. Buna ve iyi olmayan ortama rağmen FOTA akıllı bir şekilde anlaşmaya varmaya çalıştı." şeklinde devam etti.

Bu açıklamanın, belki de son kez Silverstone'da yapılacak olan Britanya GP'ye gölge düşürmesi bekleniyor ve FIA başkanı Max Mosley bugün piste gelecek.

FOTA'nın bu yaklaşımından dönmemesi halinde 2010 Formula 1 Şampiyonasına yeni takımların eklenmesi gerekecek.

Ferrari, Red Bull ve Toro Rosso'nun FIA ile olan anlaşmaları ise kendilerine sorun çıkaracak gibi görünüyor çünkü FIA bu takımların yıllar önce spora bağlı kalacaklarına dair anlaşma imzaladıklarını iddia ediyor.
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
fatihsahinKayıt: 30.12.2006
Üye No: 72,797
Offline
Tarih: 19 Haziran 2009, 12:01 Tek mesaj gösterimi2

FIA, Açıklama Sonrası Geri Adım Atmıyor

Gelecek sene için rakip bir seri kurulacağının açıklanmasının ardından FIA, sporun geleceği konusunda bir anlaşmaya varamamanın nedeni olarak Formula 1 Takımları Birliği içindeki gruplaşmayı gösterdi.

FOTA'nın 8 üyesi, Perşembe gecesi Renault'un Enstone fabrikasında toplandı ve 2010 dünya şampiyonasına girişte sundukları şartları geri çekmelerini isteyen FIA'ya bir cevap verdi.

Toplantının sonunda FIA Başkanı Max Mosley tarafından masaya konulan teklifi kabul etmeme kararı çıktı ve takımlar, 2010'da ayrı bir seri kuracaklarını açıkladılar.

FIA, bu karar karşısındaki hayal kırıklığını ifade eden bir bildiri yayınladı ve FOTA içindeki bazı etkenlerin, anlaşmayı baltalamak adına sürekli çaba sarfettiğini söyledi.

FIA bildirisi: "FIA, sporun menfaati için gerçekten bir uzlaşmaya varma konusunda FOTA'nın yetersizliği karşısında hayal kırıklığına uğramış ama şaşırmamıştır."

"Şu açık ki; FOTA içindeki etkenler, görüşmelerin uzayan süreci boyunca bu sonucu görmüştü ve bu görüşmelere iyi niyetle bağlı kalmamıştır."

"FIA, ne şampiyonanın finansal mücadele olmasına izin verebilir ne de FOTA'ya, Formula 1'in kurallarını belirlemesine izin verebilir."

FIA, şartlı başvuruda bulunan takımların bu şartlarını geri çekmeleri için bugünün son gün olduğunu hatırlattı ve 2010 giriş listelerini Cumartesi günü açıklayacağını bildirdi.

FIA: "2010 FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası'na şartsız girişler için zaman bu akşam sona eriyor. 2010 FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası giriş listesi, yarın açıklanacak."
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
fatihsahinKayıt: 30.12.2006
Üye No: 72,797
Offline
Tarih: 19 Haziran 2009, 18:49 Tek mesaj gösterimi3

FIA FOTA'ya Karşı Yasal İşlem Başlatıyor

Motorsporları yönetim kurulu FIA, Formula 1 takımlarının şampiyonadan ayrılma çalışmalarına karşılık yasal işlem başlatacağını duyurdu.

Formula 1 Takımlar Birliği (FOTA) perşembe gecesi FIA ile anlaşmaya varılamadığını ve gelecek yıl kendi serilerini düzenlemeye başlayacaklarını duyurmuştu.

Fakat yönetim kurulu FOTA'ya yasal tehditle karşılık verdi ve takımlara özellikle Ferrari'ye ayrılamayacakları konusunda bağlayıcı taahütler olduğunu söyledi. FIA, yarın açıklanması beklenen 2010 katılımcı listesini daha sonra açıklayacağını duyurdu.

" FIA avukatları FOTA'nın seriden ayrılma tehdidine karşı soruşturma başlattı. FOTA'nın hareketi bütün olarak, ve özellikle Ferrari'yi içeren şekilde sözleşmeyi bozmaya çalışmak konusunda ciddi kural ihlali yapılıyor, Ferrari yasal zorunluğunu doğrudan ve rekabet kurallarını ağır şekilde ihlal ediyor."

" 2010 FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası için hazırlıklar devam ediyor fakat 2010 katılımcı listesinin yaynlanması FIA'nın yasal haklarını ararken beklemede kalacak."
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
kul6161Kayıt: 21.12.2009
Üye No: 177,240
Offline
Tarih: 06 Ocak 2010, 18:15 Tek mesaj gösterimi4

hepsi politika
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 4 mesaj bulunuyor] « Önceki başlıkSonraki başlık »


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz