Giresunlu mucidin roket tasarımı dünyada bir ilk

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
betterol
::dosttan ayrı::
Pano Yöneticisi


Kayıt: 04.04.2007
Üye No: 79,089
Offline
Tarih: 28 Şubat 2016, 00:00 Tek mesaj gösterimi1

Giresunlu mucidin roket tasarımı dünyada bir ilk

Türk mucidin roket tasarımı bilim dünyasında büyük ilgi uyandırdı. Roket projesini diğerlerinden ayıran ise ateşleme sisteminin farklılığı.

Fen bilgisi dersinde yaptığı deneyin sonucunu 20 yıl araştıran Giresunlu sınıf öğretmeni Celalettin Turkar iç darbe ile hareket edebilen roket projesi hazırladı.Turkar, dünyada roketin benzerinin olmadığı ileri sürerek, şunları kaydetti:
"Diğer roketler arkasından itki kuvvetini oluşturan gaz alttan püskürerek hareket etmesini sağlar. İç darbe ile hareket edebilen bu rokette itki kuvveti roketin içinde yanmakta ve yüksek basınç oluşmakta, oluşan yüksek basınçlı gazın roketin ön tarafına vurmasıyla hareketi sağlanmakta. Olayı tamamen beynimde tasarladım ve her yerde kafamda canlandırdım daha sonra da projeyi oluşturdum."
Giresunlu mucidin roket tasarımı dünyada bir ilkGünümüzde kullanılan uzay mekiği roketlerinde ateşleme sistemi arkadan itişle gerçekleşiyor. Çok sayıda yakıt deposu da tüketimi artırıyor.Giresunlu mucidin tasarımında ise itiş gücü ön kısımda gerçekleşiyor.Roketin iç kısımına yerleştirilmiş ateşleme sisteminde açığa çıkan enerji, roketin ön kısmına tahliye ediliyor.Bu da yüksek oranda itiş gücü sağlıyor.Giresunlu sınıf öğretmeni, projesine patent de aldı.Avusturya Patent Bürosu'nun projeye verdiği rapora göre, tasarımın dünyada bir benzeri yok.

Uzayda hızlanma özelliğine sahip roket aynı zamanda yakıt tasarrufu da sağlıyor.Bu ilginç roket tasarımı 16. Uluslararası İstanbul Buluş Fuarında da bilim adamlarının karşısına çıkacak.
_________________
ufacık bedenler büyütürüm
şehrin
ateşle yıkanmış
tevbekar sofrasında...
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki başlıkSonraki başlık »


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz