Kuantum'un Bilgisayar Teknolojisinde kullanımı

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
NeverLand
umutkan
Emektar


Kayıt: 16.10.2005
Üye No: 32,658
Şehir: Deli Çoban
Offline
Tarih: 22 Kasım 2007, 14:18 Tek mesaj gösterimi1

1) Kuantum Fiziği
20. Yüzyılın başları, fizik alanında çok önemli bir devrime sahne oldu: Bilimadamları, atom gibi küçük ölçekli nesnelerin uyduğu yasaların, çevremizde gördüğümüz (büyük ölçekli) nesnelerin uyduğu yasalardan farklı olduğunu keşfettiler. Bu yeni dünya ile ilgilenen bilime 'Kuantum Fiziği' adı verildi ve geçtiğimiz yüzyıl boyunca bu alanda hem deneysel, hem e kuramsal anlamda çok büyük ilerleme katedildi.

2) Kuantum 'Teknoloji'si
1980'lerin başında, Amerikalı fizikçi Richard P. Feynman, iki Rus meslektaşı ile eş zamanlı olarak; kuantum ilkeleri ile çalışan bir bilgisayarın, 'klasik' rakiplerinin yapamayacağı bazı işlemleri gerçekleştirmesinin mümkün olduğunu gösterdi. Bu işlemlere ilk somut örneğin 1994 yılında verilmesi ile birlikte, bir 'kuantum bilgisayarı'nın ne kadar işe yarar olacağını gösteren ispatlara her gün bir yenisi eklenmeye başlandı.

3) Olası Uygulama Alanları
Kuantum ilkeleri en önemli olarak iki alanda uygulama bulabilir:
i) Güvenli veri aktarımı,
ii) Verinin daha hızlı bir şekilde işlenmesi.
Birisinin başka birisine gönderdiği bir sinyal, ister bir kablo isterse radyo sinyalleri gibi bir iletim ortamı kullanıyor olsun, 3. Bir kişi tarafından dinlenebilir. Eğer bu 3. kişi yeterince yüksek bir teknoloji kullanıyorsa hem dinlediğini gizleyebilir, hem de (her zaman o kadar kolay olmamakla birlikte) dinlediği sinyalin şifresini kırarak içindeki bilgiye ulaşabilir.
Ancak kuantum yasaları, gönderilen bir sinyalin 3. bir kişi tarafından dinlendiğinin kesin olarak saptanmasına olanak sağlar. (Dikkat edin: Bu sadece teknolojik değil, fiziksel bir kısıtlamadır ve dinleyicinin kendisini gizlemesinin hiçbir yolu yoktur.) Bu şekilde, sinyali yayınlayan kişi kaçak olarak dinlendiğini anlayınca sinyali kesebiir ve böylece bilginin istenmeyen ellere geçmesini engeller. Şu anda sadece kısa mesafelerde ve kısmen deneme aşamasında da olsa uygulanmış olan bu yöntem, güvenli bilgi aktarımındaki nihai aşamadır.
Kuantum ilkeleri ile bilginin daha hızlı işlenmesi ise, sadece şuankilerden daha hızlı bilgisayarlara sahip olmamız demek değildir. Şu ana kadar yapılan tüm bilgisayarlar 'klasik ikili mantık'a dayanmaktadır. 'Kuantum Mantığı'na dayanan bir bilgisayar, klasik bilgisayarların yapması olası olmayan işleri başarabilecektir. Yakın gelecekte pek olası görünmese de, gerçekleştirildikleri takdirde kuantum bilgisayarları, şu anki bütün şifreleme sistemlerini kırabilme kapasitesine sahip olacaklardır. Bu da, bunu ilk gerçekleştiren devlerin eline inanılmaz bir güç verecektir.

4) Gerekli Strateji
Özellikle son yaklaşık beş yıldır, birçok dünya devleti konunun önemini kavramış ve bu alandaki araştırmaları teşvik etmek için büyük adımlar atmıştır. Amerika'daki Caltech, MIT, UC Berkeley ya da Kanada'daki Waterloo gibi birçok büyük üniversite (devlet desteği ile) sırf bu konu ile ilgilenen enstitüler kurmuşlardır. Uygulama alanında daha ileri olan Avrupa'da da, özellikle Almanya ve Avusturya'da, konuya ciddi araştırma bütçeleri ayrılmaktadır.
Ülkemiz de gerekli adımları atmalıdır. Ekonomimiz göze alındığında araştırmaya ayırabileceğimiz para ile dünyada başı çeken buluşlar yapamayacağımız düşüülebilir; ancak bu durumda bile birgün elimizde yetişmiş eleman olmamasının getireceği zarar yoksayılamaz. Kaldı ki, deneysel alanda olmasa bile kuramsal (teorik) alandaki araştırmanın maliyeti, diğer birçok şeye harcanan para ile karşılaştırıldığında çok düşüktür.

_________________
sıfırnoktası.
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki başlıkSonraki başlık »


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz