Profesyonel Şifreleme Sistemleri ve Bilgiler

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
johan_78Kayıt: 22.02.2007
Üye No: 77,277
Offline
Tarih: 14 Ocak 2008, 12:44 Tek mesaj gösterimi1

RAS/DMV:RAS ve DMV pek bilinen yaygın kullanımı olan şeyler degil.Örnegin Italyan devlet televizyonu RAI sifresiz yayınlanması lisans/telif hakkı ihlali yaratacak film, mac gibi seyler icin DMV(Differential Motion Vector) isimli özel bir analog sifre kullanıyor.Aynı şekilde APTN'da RAS(Broadband Remote Access Server)diye yayınında genisbant uzaktan erisilen sunucu üzerinden birsey kullanıyor..RAS ve DMV(Digital Media and Video)/NDS,TANDBERG TV'nindir. Yayıncılar arasında kullanılır ve BISS deki gibi Sifre Kullanilmakta

BISS:4:2:2 bir görüntü sıkıştırma formatıdır.BISS(Basic Interoperable Scrambling System) EBU'nun teknik komitesinin yayınladığı bir şifre sistemi. MPEG-2 DVB-S sabit anahtarlı DVB Common Scrambling Algorithm üzerinde çalışır.Sifreli oturum anahtarları ve merkezden idareli koşullu erişim kullanır. Oturum sözcüğü(SW) denilen sabit anahtarlarla çalısır. Bu sifre sadece yayıncılar tarafından yayıncılara yapılan yayınlarda kullanılır.Halka yapılan yayınlarda kullanılmaz.

CODIcrypt:CODIcrypt Scopus Networks isimli firmanın patentli DVB sifre sistemi. Bunun digerlerinden farkı yayıncılar arasında kullanılan bişey degil.Modülü var. Evlere yapılan yayınlarda da kullanılıyor.Almanya Parlemento kanali ve bir kac ülkenin kanallari,Radyolari bu sistemi kullanir

POWERVU,POWERVU+:PowerVu (Scientific Atlanta)bilinen en eski ve en güvenli(hiç kırılamayan) bir yayın şifreleme sistemi. Amerikan ordusu halen bunu sivil(askeri personel ailelerine yapılan radyo tv) yayınları için kullanıyor. Askeri üslerde bu yayın lojmanlara sanırım MMDS (kablosuz kablo) yöntemiyle ve kimi zaman şifresiz olarak dağıtılıyor. Şifresiz MMDS yayını civarda oturan herkes tarafından bedava alınabilir.PowerVu (Scientific Atlanta)bilinen en eski ve en güvenli(hiç kırılamayan) bir yayın şifreleme sistemi. Amerikan ordusu halen bunu sivil(askeri personel ailelerine yapılan radyo tv) yayınları için kullanıyor. Askeri üslerde bu yayın lojmanlara sanırım MMDS (kablosuz kablo) yöntemiyle ve kimi zaman şifresiz olarak dağıtılıyor. Şifresiz MMDS yayını civarda oturan herkes tarafından bedava alınabilir.PowerVu Scientific Atlanta'nın yaptığı en eski bir şifre sistemi. Yani tüm bu DVB CI-CAM SmartCard meselelerinden eskidir. Henüz şimdiye kadar hiçbir korsan durumu duyulmadı. Uydu alıcısı aynı zamanda dekoder cihazıdır. CAM yoktur, Kart yoktur. Merkezden istedikleri bir abonenin cihazındaki istedikleri kanalı istedikleri süre için kesebilirler. Her cihaz üzerinde merkez tam bir kontrola sahip. Cihaz kendine ait tüm aksamı tanır. Herhangi bir parçasını değiştirdiğinizde bunu anlayıp yayını keser.
Cihaz hangi buket izlenecekse onun için yapılmıştır,başka buket için kullanılamaz.Bu sistemi kullanan Amerikan,Japon,Arap buketleri var. Eğer siz amerikan askeri personeline yapılan AFN, AFRTS yayınlarıyla ilgileniyorsanız bunları sadece orada çalışan bir personel üzerine olarak alabilir.

FEED:"Aktarma" diye çeviriyoruz.Yayın şirketinin bir yerden bir yere aktarmak için kullandığı Transponderlerdir Son kullanıcı için değildir. Çoğu zaman kullanıcı cihazlarının alamayacağı formatta veya şifreli olarak yapılır.
Bazen de açık ve kolaylıkla alınabilir durumdadır. İzleyebilmeniz için yayının sizin cihazının alabileceği bir formda ve şifresiz olarak yapılması gerek. Ayrıca öyle bile olsa, yayının hangi saatte, hangi transponderden hangi parametrelerle yapılacağı bilinmediğinden yakalamak mümkün olmaz. Bazı siteler bunları özel sayfalar halinde yayınlıyorlar.Bazi Receiverler feedleri kendisi bulmaktadir(Blind Scan Receiver) Feeds(aktarma) yayınları bizim izlememiz için değil yayıncıların yayını bir yerden diğerine taşımaları içindir. Çoğu zaman ev cihazlarının alamayacağı parametrelerle bazen de şifreli yapılır.

DIGICIPHER2:General Instruments tarafından geliştirilmiş olan ve ABD,G.Amerika,Kazakistan da digital sinyallerin gönderilmesinde standart olarak kullanılan yöntem.Motorola Receiverleri vardir.DVB Uyumlu degildir!
DSR-4400MD DigiCipher® II Satellite Multiplex Decrypter

CHINACRYPT: ChinaCrypt Philips Electronic tarafindan Cin icin üretilmistir ve de Cryptoworks benzer.NOVEL_TONGTANG: ChinaSat Uydusunda kullanilmakta.Mesela CCTV HD vb.. kanallar kuallanmakta,smart card ve Receiver ler mevcut4:2:2 ve 4:2:0 : 4:2:0 ve 4:2:2 MPEG-2 [email protected] yayın kodlama profilleri. Profesyonel bir yayın aktarma sisteminde uplink cihazınız yayını bu profillerden birine göre kodlayıp uyduya çıkarıyor. Alıcı tarafta da ona göre açılması lazım. 4:2:0 ile maksimum 15 Mb/s hız ve 720x576 çözünürlük sağlanabiliyor. 4.2:2 ile ise en yüksek video hızı 50 Mb/s çözünürlük 720x608. İki sistemin kodlama teknikleri farklı.Maksimum bit hızı ve çözünürlük dışında da mesela renk bilgisi örneklemesinin iki kat olması, ışıklılık çözünürlüğünün farklı olması gibi farklar var. Kullanıma göre biri diğerinden avantajlı olabildiğinden birçok Encoder dekoder cihazı (ayni cihazın içinde) herikisine de çalısabiliyor.4:2:2 EBU ve bazi kanallar tarafindan kullanilmaktadir

WEGENER-Compel-Weegener: Patentli bir Hi-Fi ses sistemi Genelde Wegener +Panda olarak analog yayınlardan itibaren var.
KEYFILE: Hispasatda kullanilan bir sifrelemesistemi

GRIFFIN: HellasSat da Bulsatcom ve AthinaSat tarafindan kullanilan bir sifrelemesistemi,smart card ve Receiver ler mevcut

ACCESSGATE: AsiaSat4 Uydusunda kullanilmakta,smart card ve Receiver ler mevcut

TROPHYACCESS: Rus Kanallari tarafindan kullanilmakta.


Digital Standart Sistemler
MPG2: Mpeg (4:2:0)
ISDB-S: ISDB (Japonyada kullanilan bir Digital Uydu sistemi) - Integrated Services Digital
Broadcasting.10/1996 - 12/1997 Yilinda Uydu hizmetine baslamistir.
ISDB-T: Japonyada kullanilan bir Digital Karasal sistem
ISDB-C: Japonyada kullanilan bir Digital Kablolu sistem
DIC1: Digicipher1
DIC2: Digicipher2
ADR_: Astra Digital Radio

Digital Spezial sistemler
422_: Mpeg (4:2:2)
MPEG: MPEG
MPG1: MPEG1
MP15: MPEG 1:5
MPG4: MPEG4

15. Ekim 2006 - 15:32 CET en Son güncelleme..
Analog Sifreli sistemler

EURM: Eurocrypt M
EMS2: Eurocrypt M/Eurocrypt S2
EUS2: Eurocrypt S2
LEIT: Leitch
VICR: Videocrypt
VICR1 Videocrypt 1
SIS_: SiS
STAR: Starcrypt
SYST: Syster

Profesyonel sistemler
ACGA: AccessGate
BISS: BISS
DMV_: DMV
DRMC: DreamCrypt
NTL2: NTL 2000
POVU: PowerVu
POVU+: PoweVu+
RAS_: RAS
MDS_: MDS
VGRD: Videoguard
TASC: Tadiran Scopus
TVCM: TV/COM
VC2+: VC2+
WGNR: Wegener
NDC_: NDC
CLI_: CLI
CTEC: Coatec
MATS: Matsushita
MDE: MDE-2
TrophyAccess
Leisure
Ladbroke
PrediWave
T-Crypt
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki başlıkSonraki başlık »


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz