İstanbul camilerinin ilginç hikayeleri

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
TuRKuaZ'm
alaturka
Emektar


Kayıt: 22.08.2007
Üye No: 88,185
Şehir: İstanbul
Offline
Tarih: 29 Nisan 2010, 23:52 Tek mesaj gösterimi1

Diyanet İşleri Başlkanlığı, çıkardığı envantere göre İstanbul`da tam 2 bin 944 tane cami bulunuyor. Yapımı oldukça eski olan bu mabetlerin bazılarının ismi, bazılarının ise inşa edilme öyküleri oldukça ilginç.

ŞEMSİ PAŞA CAMİİ

Gerçek ismi Şemsi Paşa Camii olan ve Üsküdar sahilde bulunan camiinin ismine dair ilginç rivayetler aktarılıyor. Söylenenlere göre, camiye Kuşkonmaz denmesinin bir başka nedeni de Şemsi Paşa`nın kişiliğiyle ilgili. Fazlasıyla titiz bir kişi olan Şemsi Paşa, Sokullu Mehmet Paşa ile rekabet halindeymiş.

Zaman zaman şakayla karışık atışırlarmış. Şemsi Paşa bir gün Sokullu`ya, `Sokullu, camiini kuşlar pislemiş` diye takılınca, `Gökyüzüne açık olan her yer kuşların pislemesine müsaittir` cevabını almış. Paşa, cami yaptırmaya karar verince Sokullu`nun sözü aklına gelmiş. Mimar Sinan`a giderek, `Bana öyle bir yerde cami yap ki üzerine kuşlar pislemesin` demiş. Sinan, bütün camilerinde yaptığı gibi iyi bir araştırmadan sonra kuzey- güney rüzgârlarının kesiştiği bu noktayı bulmuş. Dalgaların kıyıya çarpmasıyla meydana gelen titreşimleri incelemiş ve camiyi burada yapmaya karar vermiş.

YENİ CAMİİ: 66 YILA 66 KUBBE

Osmanlı sultanları tarafından yaptırılan büyük camilerden biri olan Yeni Camii,Eminönü meydanında İstanbul siluetinin olmazsa olmazlarındandır. Bir İstanbul selâtin camisinin inşası ortalama, 2 ilâ 7 yıl arasında sürmesine rağmen, Yeni Cami`nin inşaatı tam 66 yıl sürmüş. Kubbelerinin sayısı, sanki bu duruma nazire yaparmışçasına 66`dır.

KILIÇ ALİ PAŞA CAMİİ: DENİZ ÜZERİNE KURULAN TEK CAMİİ

Kaptan-ı Derya tarafından 1580 yılında Mimar Sinan`a yaptırılan Kılıç Ali Paşa Camii denizin üzerine inşa edilmiş. Kılıç Ali Paşa, devrin padişahı 3. Murat`tan cami yaptırmak için yer ister. Padişah ise, `Sen deryaların serdarısın, gücün yetiyorsa derya üzerine bir cami yap` der. Bu duruma çok üzülen Kılıç Ali Paşa, Mimar Sinan`ı kendine mimar olarak tutar ve Tophane Rıhtımı`nın kenarına taş, toprak, moloz taşımaya başlar ve camiinin yapımına başlar.

YILDIZ CAMİİ: CAMİNİN PLANI PADİŞAHA AİT

Son dönem Osmanlı cami mimarisinde benzeri olmayan bir örnek Yıldız Camii. Beşiktaş İlçesi`nde, Barbaros Bulvarı`nda Yıldız Sarayı yolu üzerindeki cami, 1885-1886 yılları arasında Sultan II. Abdülhamit tarafından Nikolaki Kalfa`ya yaptırılmş. Hamidiye ya da halk arasındaki adıyla Yıldız Camii`nin plânı 2. Abdülhamit tarafından çizilmiştir. Bu nedenle plânı bir padişah tarafından çizilen tek camidir. Camii, Peygamber efendimizin miraca yükseldiği mekân Mescid-i Aksa`ya benzemesi de dikkat çekicidir. Sultan II. Abdülhamid bu caminin ahşap kafeslerini de kendisi yapmıştır.

AHİ ÇELEBİ CAMİİ

İstanbul Ticaret Üniversitesi`nin arkasında bulunur. Anlatılanlara göre Evliya Çelebi rüyasında kendisini Ahi Çelebi Camii`nde görür. Caminin içinde Hz. Muhammed`le karşılaşan Çelebi, heyecanlanarak `Şefaat ya Resulâllah` yerine yanlışlıkla `Seyahat ya Resulâllah` der. Ve büyük yolculuk başlar.

SANKİ YEDİM CAMİİ: SANKİ YEDİM EN GÜZEL ÖRNEK

İstanbul Fatih`te Sinanağa Mahallesi`nde bulunan Sanki Yedim Camii`nin hikâyesi en az ismi kadar enteresan. Rivayete göre maddi durumu pek güçlü olmayan esnaf Keçeci Hayreddin, İstanbul`da yapılan selâtin camilerine çok özenmektedir ve bunlar gibi bir cami yaptırmak istiyordur. Fakat camiyi inşa etmek için paraya ihtiyaç vardır. Keçeci Hayreddin`de çözümü canı birşey yemek istediğinde yemeyip `sanki yedim` diyerek parasını bir kenara koymakta bulur. Biriktirdiği paralarla da Sanki Yedim Camii`ni yaptırır.

LALELİ CAMİİ: KENDİ ADIMA CAMİ YAPTIRDIM ADINI ŞEYHE KAPTIRDIM

Laleli Camii padişah Üçüncü Mustafa tarafından yaptırılmış. Yaptırdığı hiçbir camiye adını vermeyen Sultan, Laleli Camii`ne adını vermeyi düşünmektedir. Caminin şekillendiği günlerde o civarda yaşayan Laleli Baba`yı da ziyaret eder. Ziyaret esnasında aralarında tatsız bir konuşma geçer. Sultan, bu olaydan birkaç gün sonra rahatsızlanır. Hekimler derdine çare bulamayınca 3. Mustafa`nın aklı başına gelir. `Boşuna uğraşıyoruz, bu derdin ilâcı Laleli Baba`da` der ve yaşlı dervişin huzuruna koşup affını ister. İyileşince de ince bir espriyle, `Kendi adımıza bir cami yaptırdık, onu da şeyhe kaptırdık` der ve camiye onun ismini verir.

MİHRİMAH SULTAN CAMİİ: MİHRİMAH BEĞENSİN DİYE

Biri, Üsküdar diğeri ise Edirnekapı`da kurulu olan camilerin öyküsü şöyle: `Sinan, Mihrimah Sultan`a plâtonik bir yakınlık duymaktadır. Bu nedenle iki caminin de yerini özenle seçmiş ve camileri, dünyada eşi benzeri görülmemiş bir hesaplama ve estetik anlayışıyla inşa etmiştir. Bu hesaplama sonucuna göre, senede bir defa, güneş Edirnekapı`daki caminin tek minaresinin arkasından batarken, aynı anda Üsküdar`daki caminin iki minaresi arasından dolunay doğmaktadır.

_________________
../seni bu kör kuyulardan salan neyin şarkısıysa,
gözlerinin kahvesinden içtiğim de oydu..
Şimdi eksilen her yanıma adını verdim,
bu yüzden güzelim ben..
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
EfDâL
GençFenerBahçe-liler
Paylaşım tk


Kayıt: 21.11.2009
Üye No: 175,457
Şehir: 1-2-3-4-5-6-7-8
Offline
Tarih: 30 Nisan 2010, 00:11 Tek mesaj gösterimi2

Çok güzel bir paylaşım.

Teşekkürler Saygılar

 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
MichaeL
F E N E R B A H Ç E
Bölüm Yöneticisi


Kayıt: 11.04.2008
Üye No: 118,574
Şehir: İstanbul
Offline
Tarih: 30 Nisan 2010, 00:24 Tek mesaj gösterimi3

Gerçekten ilginçler,teşekkürler.
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 3 mesaj bulunuyor] « Önceki başlıkSonraki başlık »


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz