Zihninizin Efendisi Olun

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
best80Kayıt: 16.04.2010
Üye No: 183,614
Offline
Tarih: 17 Nisan 2010, 02:05 Tek mesaj gösterimi1

Zihnimin efendisi olabilmek yani düşüncelerimizi nasıl kontrol altına alabileceğimiz konusuna değinmeden önce bu düşünceleri yaratan zihnimiz nasıl işler, sorusuna cevap aramamız gerekiyor her halde.
Bu konuda filozofların ve psikologların (Doç. Dr. Nusret Kaya’nın PSİKOESTETİK kitabında bu konuyu alt beyin, üst beyin olarak farklı terimlerle ama aynı ifadelerle anlatıyor.) ortak anlatımıyla, zihnimizi üç ayrı bölümde inceliyorlar.
1- BİLİNÇ
2- BİLİÇALTI
3-ÜST BİLİNÇ (ÖZBENLİK)
Yine bu uzmanlara göre;
BİLİNÇ ; (Nusret Kaya’ya göre üst beyin yani “beyin zarı” iki yaşından sonraki öğrenilen kayıtlar) Bilinçli zihnin, ailemizden, okulumuzdan, arkadaş çevremizden öğrendiğimiz kısacası toplumsal yargı ve düşüncelerden oluşan doneler ve günlük yaşamımızda verdiğimiz kararların ve seçimlerin zihnimize giriş kapısı olduğu söyleniyor.
Egomuzun barındığı alanında, bu bilinçli zihin dediğimiz alanda bulunduğunu, ve egomuz ne kadar güçlüyse bilinçaltına ve üst bilince ulaşmamızın da o kadar zor olduğundan bahsediyorlar.
BİLİNÇALTI; (Nusret Kaya’ya göre alt beyin 0-2 yaş dönemindeki ve genlerimizden gelen kayıtlar) Doğduğumuz andan itibaren ve hatta insanlığın varoluşundan bu yana tüm bilgilerin kayıtlı olduğu alan yani büyük bir arşiv olduğu, ve zihnimiz bir bilgisayara benzetilerek, bilinçli zihnimizin sadece ön bilgileri alan küçük bir hard disk ve monitör, bilinç altımızın ise tüm bilgilerin kaydolduğu ve programların yüklendiği, çalıştığı büyük bir hard disk olduğu söylenmektedir. (Tüm zihnin % 10 ununun bilinçli zihinden , % 90’nının da bilinçaltından oluştuğu söylenmektedir.)
İnsan zihninin çekim gücü, sanatsal ve bilimsel faaliyetlerindeki yaratıcı gücü, bize doğruları fısıldayan sezgisel gücü bilinçaltından gelmektedir.
Bizim hayat boyu isteklerimize, dileklerimize ulaşmamızı engelleyen, programların, kodlamaların bulunduğu alan da yine bilinçaltımızdır.


İşte bizim olumlu düşünmemizi engelleyen işleyiş bilinçaltından kaynaklanmaktadır.
Biz “bolluk” isterken, bilinçaltı programlarımız “yokluk” bilincine programlıysa, biz “bolluk denizine” kürek çektiğimizi düşünürken, akıntı bizi hep olduğumuz yere, “yokluk sahiline” getirir.
Yaratıcı güçle bağlı olduğumuz ve tüm canlıların birbirine bağlı olduğu bilinç olan, üst bilinç yani öz benlik konumuzu da daha ilerleyen haftalara bırakıyorum. Aslında yabancısı olmadığımız bir konudan, tasavvuf felsefesinden söz edeceğim.
Peki bu “bilinçaltı kayıtlarını” değiştirmek mümkün değil midir?
Mümkündür tabii ki…
TOLSTOY’UN bir sözü
“Herkes insanlığı değiştirmeye çalışıyor, ama kimse kendini değiştirmeyi aklından geçirmiyor.”

-Swami Sivananda - Zihninizin Efendisi Olun Düşüncenin Gücü Kitabı arka kapağı

Düşünceler dev güçlerdir. Onlar elektrikten daha güçlüdür. Sizin hayatınızı kontrol ederler, karakterinizi oluştururlar ve kaderinizi şekillendirirler.

Yazgınızı düşünceleriniz şekillendirir. Sadece sahip oludğunuzu hayal ettiğiniz kadar gücünüz vardır. Etrafınızdaki dünya olmasına niyet ettiğiniz gibidir.

Düşüncenin müthiş gücü vardır. Düşünce hastalıkları iyileştirebilir. Düşüncelerkişilerin zihniyetini değiştirebilir. Düşünce herşeyi yapabilir. Harikalar yaratabilir. Düşüncenin hızı hayal edilemezdir.

Düşünceler müthiş hızla devinirler. Ulvi düşünceler besleyenler hem kendi çevrelerindeki hem de uzaktaki insanlara yardım ederler.

Dışarıya gönderdiğiniz her düşünce asla yok olmayan bir titreşimdir. O evrenin her parçacığını titreştirmeyi sürdürüyor ve eğer düşünceleriniz asil, kutsal ve etkiliyse bütün duygudaş zihinlere titreşim gönderir ve onları olumlu etkiler.

_________________
Bilincin neyse varlığın odur, Varlığın neyse yaşantın odur...
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki başlıkSonraki başlık »


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz