Şükretmek ve Önemi

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
best80Kayıt: 16.04.2010
Üye No: 183,614
Offline
Tarih: 17 Nisan 2010, 02:00 Tek mesaj gösterimi1

Şu anda tamamen mutlumusunuz? Dürüst söyleyin! Hakkınız olduğunu düşündüğünüz başarıları elde ettiniz mi? Eğer yanıtınız olumsuzsa, büyük ihtimalle yapbozun en önemli parçasını gözden kaçırıyorsunuz ŞÜKRETMEK...

Derin ve etkileyici bir şükretme duygusu varlığınızın OLMAZSA OLMAZ bir parçası olmak zorundadır... Tabi eğer sürekli mutluluk ve başarı istiyorsanız.

Cicero'ya şu söyleminde tamamen katılıyotum “Şükretmek sadece tüm erdemlerin en büyüğü olmakla kalmaz, aynı zamanda diğer tüm erdemlerinde ebeveynidir.” Gerçek şu ki koşulsuz şükretme olmadan gerçek mutluluk olmaz.

Ve temelinizde mutluluk olmadan da başarıyı elde edemezsiniz. Diğer taraftan, şükrederek yaşayan bir insan mutlu ve başarılı olma konusunda hüsrana uğramaz. “Neden böyle?” sorusuna kısa bir yanıt olarak hayatımıza hükmeden Evrensel Kanunları bir düşünün. Bu kanunlar “zihninizi neye odaklarsanız, onu alırsınız” der. Negatife odaklanın, daha fazla negatif deneyimleyeceksiniz.

Şükretmenin gücü dikkatinizi hayatınızın pozitif tarafına çevirmesidir. Zihniniz derin ve yoğun bir şükretme hissi ile kaplıyken korkunun herhangi bir formuna yer yoktur. İyiye ve hayatınızdaki pozitif yönlere odaklanarak, bu pozitif yönlerin daha fazlasını deneyimleyeceksiniz. Bundan daha da etkili bir yöntem de şu anda ve geçmişteki zorluklarınızı ve başarısızlıklarınızı bir gözden geçirmek ve bunların içinde bir pozitif şey bulmaktır. Bunu bulun ve bunun için teşekkür edin. Ve göreceksiniz ki o deneyimde büyümede ve öğrenmede, büyük bir adım atmışsınız. İleride aynı zorluklarla karşılaştığınızda da çok daha kolay atlatacaksınız. Başarısızlıklarınızda olumlu bir şey bulamıyormusunuz? Yeterince fazla uğraşmıyorsunuz. Konficyus'un şu deyişine bir bakın; “Ayakkabılarım olmadığı için şikayet ediyordum, ta ki ayakları olmayan bir adam görene kadar.” Her zaman olumlu bir yan vardır, HER ZAMAN.

Onu bulun ve derinden ve koşulsuzca şükredin, ilerdeki başarılarınız ve mutluluğunuz buna dayalı olacak.

Şükran duygunuzu ifade etmede kendinizi kişilerle sınırlamayın. Bu bir insan olmak zorunda değil. Şükranlarınızı sadece var olduğu için bir objeye içinde ifade edebilirsiniz. (örn; bir arabam olduğu için şükrediyorum, başımı sokacak bir evim olduğu için şükrediyorum) Veya bir deneyim , bir duygu, bir ses, bir renk, bir manzara içinde şükredebilirsiniz. Bir grup insana teşekkür edebilirsiniz... Doğa'ya, Tanrı'ya teşekkür edebilirsiniz. Öyleyse şükretmenin en etkili yolu nedir? “TEŞEKKÜR EDİYORUM” demek! Bu ifadeyi istediğiniz kadar detaylandırabilirsiniz ama içtenlikle, sevgiyle ve şükran duyarak söylenmiş basit bir “teşekkür ediyorum”da bir başka güzellik vardır.... Şimdi deneyin. Hayatta en çok sevdiğiniz kişiyi düşünün. Belki bu eşiniz, partneriniz, aileniz veya bir arkadaş. Hehangi birisini düşünemiyorsanız, o zaman çok seveceğiniz birisini hayalinizde yaratın. Bu imaja tam bir kabul ve sevgiyle odaklanın ve ona teşekkür edin. “Sadece sen olduğun için teşekkür ederim” “Hayatıma getirdiğin güzellikler için teşekkür ederim”. Onlara her ne sebeple teşekkür ediyorsanız olun, bunu içtenlikle ve sevgiyle ifade edin. Tam anlamıyla duyduğunuz şükranı ifade ederken aynı anda kendinizi kötü hissetmeniz MÜMKÜN DEĞİLDİR.

Tekrar deneyin. Bu yazıyı okuyorsanız görebilme gücünüz için şükredin. Eğer bu yazı size okunuyorsa, duyabildiğiniz için teşekkür edin. Biraz alıştırma gerekebilir ama bunu düzenli yaptığınızda hayatınızın kalitesinde dramatik iyileşmeler olacak. Ve ne zaman hayatınızın yolunda gitmediğini farkederseniz, durun şu anda ve burada sahip olduklarınıza şükredin. İlerlemek için doğru yolu bulacaksınız. Şu söyleyeceğim egzersizi bir süreliğine deneyin, bakın nasıl hissedeceksiniz. İnsanları gelip geçerken izleyebileceğiniz bir yere oturun. Mesela bir cafe veya durakta. Gördüğünüz her insan için içinizden bir “teşekkür ederim” deyin. Hiçbir neden olmaksınızın. Sadece diyebildiğiniz için deyin. Bunu sessiz bir sevgi ve şükran duygusu akışı şeklinde yapın. Sessiz yapacağınız için aptal gibi görünmeyeceksiniz. Sadece deneyin. Söz veriyorum kendinizi iyi hissedeceksiniz.

Lance Beggs


_________________
Bilincin neyse varlığın odur, Varlığın neyse yaşantın odur...
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki başlıkSonraki başlık »


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz