Beyni yavaşlatan anne-babalar

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
Const
harmony
Emektar


Kayıt: 24.03.2008
Üye No: 116,008
Şehir: phenomena
Offline
Tarih: 20 Mart 2010, 18:53 Tek mesaj gösterimi1

Aşırı koruyucu anne baba modeli, meğer sadece çocukların özgürlüklerini kısıtlamakla kalmıyor. Japon araştırmacılara göre beynin gelişimini de yavaşlatabiliyor!

New Scientist dergisinde okuduğum haber özetle şöyle diyor: Anne-babaları aşırı koruyucu veya ihmalkar olan çocuklarda psikiyatrik rahatsızlıklara daha sık rastlanıyor. Zira psikiyatrik rahatsızlıklar, beynin �prefrontal korteks� denilen bölgesindeki bozukluklarla bağlantılı.

Araştırmayı Japonlar yapmış: Gunma Üniversitesi�nden Kosuke Narita, 20�li yaşlardaki 50 kişinin beynini incelemiş. Deneklere, ilk 16 yılda anne babalarıyla ilişkilerini sorgulayan bir anket de vermiş. �Parental Bonding� adındaki bu anket, bütün dünyada kullanılan bir nevi �veli-çocuk ilişki ölçer�i. Değerlendirilmesi istenen maddeler arasında �Büyümemi istemezdi� veya �Her şeyimi kontrol ederdi� gibi yorumlar var.

Sevgi başka korumacılık başka
Narita, anne babalarını aşırı koruyucu olarak tanımlayan gençlerin beynindeki gri maddenin daha az olduğunu saptamış. İlginç olan bir başka bulgu da, annenin değil de babanın ihmalkar olduğu durumlarda da beyinde aynı bölgede gri maddenin az olması!

Araştırma şu nedenle bana özellikle ilginç geldi: Malum, Türkiye�de iyi anne babalık, çoğunlukla aşırı korumacılıkla karıştırılır. Çocuk her tökezlediğinde üzerine atlanır, kendi başına bir şey yapmasına izin verilmez, otorite kurmak için çocuğun psikolojisiyle oynanır.

İhmalkarlık ise, aşırı korumacılığın diğer ucunda yer alıyor: Yani çocukla vakit geçirmeme değil, ilgi göstermeme, ilişki kurmama, yokmuş gibi davranmak kast ediliyor. Bu da ne yazık ki babalarda yaygın rastlanan bir durum. İlgili, alakalı babalar bu yüzden paha biçilmez Hint kumaşı muamelesi görmüyor mu?
Elbette küçük bir araştırmadan yola çıkarak genellemeler yapmak mümkün değil. Psikiyatrlara göre ciddi rahatsızlıklara neden olan çok daha önemli faktörler var. Yine de ne olur, ne olmaz... Anne-babalar, çocuklarına karşı aşırı korumacı davranmayı, sevgiyle karıştırmaktan vazgeçse iyi olur!

HORMONUMLA OYNAMA ANNE
1- Beynin ön korteksindeki gri madde, çocukken gelişiyor. Buradaki anomaliler, ileride şizofreni gibi akıl rahatsızlıklarıyla bağlantılı.
2- Japonların tezine göre aşırı korumacı veya ihmalkarlık sonunucunda kortisol denen stres hormonu aşırı salgılanıyor. Kötü anne babalık, dopamin salgısının da azalmasına neden oluyor.
3- Avustralyalı bilim adamları, uzun dönemli çalışmalarla bu tezi araştıracak. �Çocukken beyinde oluşan hormonal değişiklikler, kalıcı olmayabilir� diyorlar.

Yazan : Mehveş Evin
Kaynak : www.milliyet.com.tr

_________________
"The only rules that really matter are these: what a man can do and what a man can't do."
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Adsız ve KayıpKayıt: 01.11.2008
Üye No: 140,239
Offline
Tarih: 20 Mart 2010, 20:48 Tek mesaj gösterimi2

Anneee babaaa beynimi yavaşlatıyormuşsunuz... Füüü üüü üü
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
umityaparKayıt: 20.06.2010
Üye No: 186,399
Offline
Tarih: 20 Haziran 2010, 21:10 Tek mesaj gösterimi3

örnek benim alilem
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 3 mesaj bulunuyor] « Önceki başlıkSonraki başlık »


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz