Beyin görüntüsü suçluyu ele verecek

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
betterol
::dosttan ayrı::
Pano Yöneticisi


Kayıt: 04.04.2007
Üye No: 79,089
Offline
Tarih: 08 Haziran 2013, 20:26 Tek mesaj gösterimi1

Beyin görüntüsü suçluyu ele verecek

Beyindeki sinir faaliyetlerine bakılarak birçok gerçek ortaya çıkacak.
Yakın zamanda beyindeki sinir faaliyetlerine bakılarak bir insanın ne çalmış olduğunu bulmak mümkün olabilecek.

1 Haziran'da ABD'de düzenlenen Dünya Bilim Festivali’ndeki panelde, Eylül ayında yayınlanması planlanan 'Brains on Trial with Alan Alda' adlı belgeselin konusu tartışıldı. Belgesele göre bilim adamları, yakın bir gelecekte mahkemelerde zanlıların suçlu olup olmadığına beyin taramalarıyla karar verecek.

Fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) bir kişinin suçlu olup olmadığını belirlemek için kullanılabilecek umut verici bir yöntem. Bu teknoloji, kan akışındaki değişiklikleri farkederek beynin hangi bölgesinin aktif olduğunu gösteriyor.

Belgeselin bir bölümünde, Alda adlı denek fMRI deneyine katılıyor. Bir çekmeceden araştırmacıya ne 'çaldığını' söylemeden yüzük veya saati alması isteniyor. Daha sonra Alda MRI taramasına giriyor ve çaldığı nesne hakkında yalan söylemesi isteniyor. Tarama sonucunda araştırmacı Alda’nın yalan söylediğini rahatlıkla anlıyor çünkü yalan söylediği andaki beyin aktivitesi, normal anlardaki beyin aktivitesinden farklı olarak beliriyor.

Bilim adamları beyin taramalarıyla bir insanın yalan söylediğini yüzde 70 ile 90 doğruluk oranıyla buluyor.

Belgeselde yapılan deneyde beyin taramalarının kullanıldığı varsayılan durumda bile, insanların sistemi alt etme ihtimali üzerinde duruluyor. Farahany, Wagner’ın fMRI taramalarıyla kişinin bir resme olan yakınlığını ölçtüğü deneylere katıldı. Wagner, bir suçlunun suçunu gizlemek için yapabileceği gibi, Farahany’dan sistemi kasten kandırmaya çalışmasını istedi.

Farahany oldukça başarılı oldu ve Wagner resimlerle Farahany’nin yakınlığını sadece yüzde 70 oranında doğru bilebildi.

Bu sonuca rağmen beyin taramalarının görgü tanığı şahitliklerinde çok yararlı olabileceğini belirten Farahany, “Teknoloji günümüzde kullanılan bir çok yöntemden daha güvenilir ve doğruluğu her geçen gün insanların düşündüğünden çok daha hızlı şekilde artıyor” dedi.

Sinirbilimindeki gelişmeler, suçlu ve suç işleme potansiyeline sahip bireylerin beyinleri hakkında bilgiler veriyor.

Çalışmalar ruh hastası bireylerin beyinlerinin, sağlıklı beyinlerden farklı olduğunu da gösterdi. Beynin duygusal merkezi limbik sistem, ruh hastalığı tehşisi konmuş bireylerde daha az yoğun. Bu tip bulgular, suçluların beyinlerindeki zayıflıkları kendi hareketlerinin nedeni olarak göstermesine ve “Beni değil, beynimi suçlayın” demesine neden oluyor. Sinirbilimciler insanları neyin suçlu yaptığını araştırmaya devam ederken, bu araştırmaların toplum tarafından nasıl kullanılacağı bilinmiyor .
_________________
ufacık bedenler büyütürüm
şehrin
ateşle yıkanmış
tevbekar sofrasında...
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
mrdecemberUzaklaştırıldı
Kayıt: 09.01.2013
Üye No: 198,344
Offline


Yasaklandım

Tarih: 08 Eylül 2013, 22:08 Tek mesaj gösterimi2

Gelişmeler hayret uyandırıcı ama bir o kadar da umut verici.Polisin sorgulamalarında birebir kullanılabilir ileride, onun dışında sinir hastalarının tedavisinde çok önemli bir rol oynayabilir.Aklıma Minority Report adlı film geldi nedense, suçu işlemeden sizin ne yapacağınızı belirliyorlardı filmde, o belki biraz bilim kurguya giriyor ama beyin aktivitesinden yalan söylediğinizin ortaya konması çok gerçekçi.Eskiden kalp ve nabıza bakıyorlardı ama yanılma riski çok yüksekti.
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
karinca56Kayıt: 07.05.2015
Üye No: 200,463
Offline
Tarih: 08 May 2015, 00:37 Tek mesaj gösterimi3

nasilda bulmuslar
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
tugcee01Kayıt: 20.03.2015
Üye No: 200,284
Offline
Tarih: 21 May 2015, 15:23 Tek mesaj gösterimi4

« mrdecember » demiş ki:
Gelişmeler hayret uyandırıcı ama bir o kadar da umut verici.Polisin sorgulamalarında birebir kullanılabilir ileride, onun dışında sinir hastalarının tedavisinde çok önemli bir rol oynayabilir.Aklıma Minority Report adlı film geldi nedense, suçu işlemeden sizin ne yapacağınızı belirliyorlardı filmde, o belki biraz bilim kurguya giriyor ama beyin aktivitesinden yalan söylediğinizin ortaya konması çok gerçekçi.Eskiden kalp ve nabıza bakıyorlardı ama yanılma riski çok yüksekti.kesinlikle katılıyorum sana inanılması bir o kadar güç bi durum ama umut verici de tabi.
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 4 mesaj bulunuyor] « Önceki başlıkSonraki başlık »


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz