İşyerinde Doğru İletişim

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
HaZaLeşsizKayıt: 17.09.2012
Üye No: 197,993
Offline
Tarih: 17 Eylül 2012, 14:07 Tek mesaj gösterimi1

Kariyer planınızın başarıyla devam edebilmesini istiyorsanız, doğru iletişim taktiklerini öğrenmelisiniz.


Eğer negatif anlam yüklü bir cümle edecekseniz, öncesinde pozitif bir cümle edin. Konuşmaya eksiklerle değil, olumlu yanlarla başlayın. Daha sonra sorun olduğunu düşündüğünüz alanı söyleyin.

Eğer bir olayı, şahit olduğunuz bir durumu başka birine anlatmak zorunda kalıyorsanız, cümlelerinizin abartısız ve yalın olmasına özen gösterin. Abartılı üslup, karşı tarafa sizin hakkınızda olumsuz bir etki veriri ve diğer söylediklerinizin de kuşkuyla dinlenmesine sebep olur.

İş ilişkileri ile özel ilişkiler aslında birbirine çok benzerler. Eşinizin duygu ve düşüncelerini yönetmek gibi bir alışkanlığınız varsa, muhtemelen bunu işyerinizde de yaparsınız. Karşınızdakileri sizden yardım veya fikir istemedikleri sürece yönlendirmeye çalışmayın.

İstekleriniz ve ihtiyaçlarınız konusunda net bir tavır göstermeniz sizin için iyi olacaktır. İletişimde dürüst, sade ve açıklıkla iletişim kurmak, size ihtiyacınız olanı getirmesi için en iyi ve sağlıklı yoldur.

Eğer iş yerinizde kimsenin bilmediği, karışık veya ihtisas alanı dışında bir konudan bahsedecek veya öneri olarak sunacaksanız; en iyi yöntem örnek vermektir. Örnekler, konunun anlaşılmasına önemli ölçüde açıklık getirir.

Konuşma esnasında karşınızdaki kişiye karşı toleranslı olun. Yargılayıcı, ısrarcı ve inatçı tavırlardan kaçının. Sizinle konuşmaktan keyif alabilmeleri için karşıt fikirlere de saygı duyup, doğru beden bili ve üslupla fikirlerinizi söyleyin.

Eğer uzun ve detaylı bir konuşma yapmanız gerekiyorsa, metninizi parçalara ayırmak iyi bir fikir olacaktır. Anlaşılır, örnekli ve kısa bölümlere ayrılmış metinler; karşınızdakilerin dikkatini başka yöne kaydırmadan sizi dinlemesini sağlar.

Konuşurken göz kontağı kurun. Karşınızdaki kişiyle iletişim kurmanın ilk yolu sözler değil gözlerdir. Doğru iletişim hem görsel, hem sözel olarak kurulabilendir.

İyi bir dinleyici olun ve karşınızdakileri dikkatle dinleyin. Dinlendiğini bilen kişiler size karşı sıcak ve dostça yaklaşırlar.

 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki başlıkSonraki başlık »


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz