Mozilla Firefox

Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder « Önceki başlıkSonraki başlık »
 Yazar  Mesaj
MichaeL
F E N E R B A H Ç E
Bölüm Yöneticisi


Kayıt: 11.04.2008
Üye No: 118,574
Şehir: İstanbul
Offline
Tarih: 04 Ocak 2015, 22:06 Tek mesaj gösterimi1Gelişmiş Özellikleriyle Dikkat Çeken Firefox Kullanıcılara İnternette Hızlı Gezinme Şansı Tanıyor
Mozilla Firefox, bilgisayar kullanıcılarının internet deneyimini geliştirmek amacıyla hazırlanan hızlı, basit ve açık kaynak kodlu bir internet tarayıcısıdır. 2004 yılında piyasaya sürüldüğü zamanlarda Internet Explorer'ın en büyük rakipleri arasında yer almayı başarmış olsa da son yıllarda popüleritesini yavaş yavaş kaybetmeye başlamıştır. Yine de piyasada en çok kullanılan ilk beş internet tarayıcısı arasındaki yerini korumayı başaran popüler internet tarayıcısı, sürekli olarak güncellenmeye ve kullanıcılarına yeni özellikler sunmaya devam etmektedir.


Firefox'un internet kullanıcıları arasında bu kadar popüler olmasının en büyük nedenleri arasında; basit ve anlaşılır kullanıcı arayüzü, yüksek tarama hızı ve güçlü güvenlik ayarları gösterilebilir. Açık kaynak kodlu olması nedeniyle geliştiricilerin büyük ilgisini çeken Firefox, kendi topluluk sitesi üzerinde sürekli olarak ileri düzey kullanıcılar tarafından da sürekli olarak geliştirilmektedir.

Firefox ile Kolay İnternet Gezintisi

Daha hızlı ve daha kolay tarama yapmak amacıyla kullanıcılarına basit ama etkili bir kullanıcı arayüzü sunan Mozilla, Firefox üzerinde birçok farklı kaynağa yer vermiştir. Diğer birçok rakibi tarafından da kabul görmüş olan sekmeli tarayıcı yapısını yaratarak ilk kez kendi tarayıcısı Firefox üzerinde kullanan Mozilla, sadece bu özelliği sayesinde bile zamanında rakiplerine fark atmayı başarmış ve sonrasında onlara örnek teşkil etmiştir.

Son yıllarda gereksiz araç çubuklarını ortadan kaldırarak kullanıcılarına daha çok tarama alanı sunma konusuna odaklanan Firefox, Firefox 29 sürümüyle birlikte kullanıcılarına çok daha kullanışlı bir arayüz ve tüm özelleştirme seçenekleri tek bir menü altında sunmaya başladı. Bunun dışında Google Chrome üzerinde olduğu gibi arama ve tarama barlarını da birleştirerek, kullanıcılarına bir arada sunan tarayıcı, her ne kadar sadık kullanıcılarından tepki alsa da kullanıcılara çok daha verimli ve etkili bir internet deneyimi sunma konusunda büyük bir adım atmış oldu.

Firefox ile Hızlı İnternetin Tadını Çıkarın

Sahip olduğu güçlü JavaScript motoru sayesinde sayfa yükleme hızlarını oldukça hızlı bir şekilde tamamlayan Firefox, kullanıcılarına oldukça hızlı bir internet deneyimi yaşatmak için sürekli olarak kendisini geliştirmeye devam ediyor. Açılış hızı ve grafik yorumlama konusunda hala piyasada yer alan en hızlı tarayıcılardan bir tanesi olan Firefox, Direct2D ve Direct3D grafik sistemini kullanmakta olan karışık web içeriklerini ve videoları oynatma konusunda gerçekten oldukça iyi bir iş çıkarıyor.

Ayrıca çökme koruması veya hata koruması olarak adlandırabileceğimiz sistem sayesinde üzerinde çalışmakta olduğunuz tüm sayfalar değil sadece sorun çıkaran sayfa üzerinde çalışma durdurulur. Bu sayede görüntülemekte olduğunuz diğer içerikleri, diğer sorunlu sayfanın çalışmasını durdurduktan sonra görüntülemeye devam edebilirsiniz. Aynı zamanda tarayıcı üzerinde yer alan sekmeli tarama yapısı ve hem arama hem de web sitesi adreslerini yazmak için kullanabileceğiniz tek araç çubuğu işlerinizi çok daha hızlı bir hale getirmektedir.

Firefox ile Güvenli Bir İnternet Deneyimi

İnternet kullanıcılarının internet üzerinde güvenli ve anonim bir şekilde dolaşmalarına olanak sağlayan özel tarama özelliğini (gizli sekme veya gizli pencere) ilk kez kullanan tarayıcı olarak da adını tarihe altın harflerle yazdıran Firefox, bu özelliği sayesinde kullanıcılara ait geçmiş verilerini, arama geçmişini, şifreleri, indirmeleri, çerezleri ve önbelleklenmiş içerikleri kapatıldığı sırada otomatik olarak temizler ve kullanıcıların arkasında hiç bir iz bırakmamalarına olanak sağlar. Bu sayede siz bilgisayarınızın başında olmadığınız zamanlarda, bilgisayarınızın başına geçen herhangi biri size ait kişiler bilgilere veya verilere asla ama asla ulaşamaz.

Tüm bunların dışında içerik güvenliği, kimlik hırsızlığına karşı koruma teknolojisi, antivirüs ve zararlı yazılım entegrasyonu gibi diğer gelişmiş özellikleriyle de kullanıcılarına çok daha güvenli bir internet deneyimi sunan Firefox, güvenliğine önem veren kullanıcıların ilk tercihleri arasında yerini almaya devam ediyor.

Kişiselleştirme ve Geliştirme Seçenekleri

Firefox'un en güzel özelliklerinden bir tanesi de şüphesiz ki kullanıcı arayüzü üzerinde yapabildiğimiz özelleştirme seçenekleridir. Araç çubukları üzerine sadece bir sağ klik tıklamasıyla veya sürükle bırak yöntemi yardımıyla istediğiniz yere kolayca taşıyabileceğiniz Firefox üzerinde, isterseniz arayüzü çok daha renkli bir hale getirmek için kullanabileceğiniz farklı temaları da deneyebilirsiniz.

Aynı zamanda dahili eklenti arama ve yükleme aracı sayesinde tarayıcınız üzerinde doğrudan istediğiniz eklentileri arayabilir, yükleyebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Hatta eklentiler sayfası üzerinde sizlere önerilen ve diğer kullanıcılar tarafından değerlendirilen eklentileri de görüntüleyebilirsiniz.

Tüm bunların dışında eğer bir geliştirici veya yayıncıysanız, tarayıcının açık kaynak kod desteğinden ve gelişmiş API'sinden yararlanarak Firefox üzerinde kullanılabilecek olan uygulamalar ve eklentiler de geliştirme şansına sahipsiniz.

_________________
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
karinca56Kayıt: 07.05.2015
Üye No: 200,463
Offline
Tarih: 07 May 2015, 23:34 Tek mesaj gösterimi2

sagol kardes
 Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön 
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 2 mesaj bulunuyor] « Önceki başlıkSonraki başlık »


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indiremezsiniz